SuperBiz wiadomości Ministerstwo Energii rozpoczyna walkę z ubóstwem energetycznym

Ministerstwo Energii rozpoczyna walkę z ubóstwem energetycznym

22.07.2017, godz. 11:22
Prąd, energia, ceny
foto: SHUTTERSTOCK

Ubóstwo energetyczne dotyka 9,6 proc. polskich gospodarstw domowych, czyli ponad 4 mln osób – wynika z danych Instytutu Badań Strukturalnych. Jest jednak nadzieja, że za jakiś czas sytuacja tej grupy się poprawi. W odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister energii Andrzej Piotrowski zapowiedział, że przy jego resorcie postanie specjalny zespół doradczy, który opracuje założenia, mające zapewnić jej lepszą ochronę i wsparcie.

Przy badaniu zasięgu ubóstwa energetycznego eksperci IBS przyjęli, że jest to zjawisko, które polega na doświadczaniu trudności w zaspokojeniu podstawowych potrzeb energetycznych za rozsądną cenę w miejscu zamieszkania. Według danych Instytutu, zjawiskiem najbardziej zagrożone są osoby samotne i rodziny wielodzietne mieszkające w dużych domach na wsi, a także lokatorzy starych, komunalnych kamienic w miastach. Zagrożone ubóstwem energetycznym są także ubodzy mieszkańcy domów wolnostojących na wsi i w małych miejscowościach.

Sprawdź także: W Polsce ubóstwo trzyma się mocno

Specjalny zespół doradczy przy ministrze energii do spraw ubóstwa energetycznego ma zaproponować założenia kompleksowej polityki publicznej, zapewniającej najbardziej optymalną ochronę osób, które są na nie narażone. Jego zadaniem będzie także przeanalizowanie tego, jak funkcjonuje obecny system wsparcia dla tych osób. Jak podkreślił Andrzej Piotrowski, założenia wypracowane przez zespół zostaną skierowane do dalszych prac legislacyjnych.

Czytaj też: Opłata mocowa odchodzi na dalszy plan. Nie będzie wyższych rachunków za prąd?

– W moim przekonaniu ww. zespół doradczy stanowi najwłaściwsze forum do wnikliwej analizy propozycji działań, zmierzających do ograniczenia zjawiska ubóstwa energetycznego w naszym kraju, w tym również usprawnienia obowiązujących regulacji, mających na celu ochronę odbiorcy wrażliwego. Oczekuję, że jednym z istotnych czynników oceny skutków wdrażanych regulacji będzie wysoka efektywność zaproponowanych rozwiązań, z ograniczeniem do niezbędnego minimum ponoszonych wydatków administracyjnych – napisał w interpelacji Piotrowski.

Źródło: pap.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: