SuperBiz wiadomości Nie pozwolą „skrzywdzić” Apple'a. Amerykański biznes ostrzega UE

Nie pozwolą „skrzywdzić” Apple'a. Amerykański biznes ostrzega UE

18.09.2016, godz. 18:19
iPhone SE
iPhone SE foto: SUPER EXPRESS / MATERIAŁY PRODUCENTA

To może być „bolesna rana zadana samym sobie” – tak Amerykańska Rada Biznesu ostrzega liderów państw UE przed skutkami decyzji jaką Komisja Europejska wydała niedawno ws. 13 mld euro zaległych podatków, które Bruksela nakazała zapłacić Apple.

Kwotę tę amerykański koncern zapłacić ma rządowi Irlandii. Stało się to po tym, jak Komisja Europejska doszła do wniosku, że ulgi podatkowe, z których firma korzystała w tym kraju w latach 1991-2015, wcale jej się nie należały.

Postanowienie Komisji było oparte na zastrzeżeniu do umowy, która pozwalała gigantowi na płacenie minimalnej, 1-procentowej stawki podatku. W efekcie np. w 2014 r. firma zapłaciła podatek w wysokości 0,005 proc. Tymczasem regularna stawka podatku od osób prawnych w Irlandii wynosi 12,5 proc.

Zobacz także: Masz iPhone’a? Lepiej wstrzymaj się z aktualizacją systemu, bo możesz żałować

Dzięki temu również Apple uniknął płacenia podatku niemal od wszystkich zysków wygenerowanych dzięki sprzedaży iPhone’ów oraz innych produktów na rynku europejskim. Były one bowiem rejestrowane w Irlandii, a nie w krajach zbytu.

Teraz, jak donosi „The Gurdian”, głos w tej sprawie zajęła Amerykańska Rada Biznesu, w której zrzeszeni są prezesi 185 amerykańskich firm. Stwierdziła ona, że decyzja KE „nie może być uznana”.

List można potraktować jako rodzaj ostrzeżenia – jeżeli decyzja KE zostanie wykonana, inwestorzy zagraniczni mogą nie chcieć już inwestować w Europie. „Precedens wywołany na mocy tej decyzji, jeśli zostanie ona podtrzymana, zwiększy znacząco niepewność, co w konsekwencji będzie miało negatywny wpływ na inwestycje zagraniczne w Europie, dzięki czemu niniejsza decyzja będzie bolesną raną zadaną Unii Europejskiej i jej obywatelom” – czytamy.

Czytaj również: Polskie służby kontra Facebook i Google. Giganci nie ujawniają danych internautów

Argumentem, który podnosi Rada dotyczy faktu, że w tej sytuacji można mówić o tym, że prawo zadziałało wstecz. W efekcie „biznes nigdy nie może mieć pewności, nawet jeśli chodzi o zobowiązania podatkowe z przeszłości” – podkreślono.

Źródło: tvn24bis.pl, modey.pl; oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: