SuperBiz wiadomości Polacy chcą bezpłatnych leków dla seniorów [SONDAŻ]

Polacy chcą bezpłatnych leków dla seniorów [SONDAŻ]

24.07.2016, godz. 14:31
Krajowe leki dla seniorów
foto: Materiały prasowe

Znakomita większość Polaków pozytywnie ocenia pomysł wprowadzenia bezpłatnych leków dla seniorów. Co ciekawe, blisko połowa uważa, że na liście powinny się znaleźć głównie polskie medykamenty. Już od 1 września osoby, które ukończyły 75. rok życia, będą miały zagwarantowany ustawowo dostęp do bezpłatnych leków. Ich lista obejmie produkty najczęściej kupowane w walce z popularnymi schorzeniami wieku starczego.

66 proc. osób przebadanych przez agencję Maison&Partners pozytywnie ocenia pomysł całkowitej refundacji leków dla seniorów. Negatywną opinię na temat wprowadzenia bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia wyraziło jedynie 12 proc. respondentów, a 22 proc. uczestników badania nie ma wyrobionego zdania na ten temat. Wśród osób, które wysoko oceniły rządowy program, znaleźli się przedstawiciele różnych frakcji politycznych – Zjednoczonej Prawicy, PO i Nowoczesnej.

Ponad połowa badanych (54 proc.) jest zdania, że lista leków refundowanych dla seniorów powinna zawierać wszystkie medykamenty zażywane przez osoby w podeszłym wieku. Co czwarty Polak (24 proc.) życzyłby sobie, aby lista „S" objęła wyłącznie leki przepisane przez lekarzy na choroby wieku podeszłego, np. chorobę Alzheimera, nadciśnienie i choroby serca. 22 proc. respondentów nie ma ukształtowanych poglądów na ten temat.

Blisko co drugi Polak (48 proc.) uważa, że na liście „S" należy umieścić przede wszystkim produkty dostarczane przez polski przemysł farmaceutyczny, 23 proc. jest przeciwnego zdania, a 29 proc. nie ma własnej opinii na ten temat.

Przeczytaj również: Darmowe leki dla seniorów będą kosztować ponad miliard złotych

- Uzyskane wyniki wskazują, że program refundacji leków dla seniorów nie tylko wychodzi naprzeciw społecznym oczekiwaniom w zakresie ważnego wsparcia dla osób starszych, ale świadczą także o rosnącym patriotyzmie gospodarczym, czyli tzw. etnocentryzmie konsumenckim Polaków, w zakresie którego jeszcze do niedawna Polska odstawała zasadniczo na tle innych krajów rozwiniętych – podsumowuje dr Tomasz Barana z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna i objęło ponad 1 tys. respondentów.

Źródło: materiały prasowe

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: