SuperBiz wiadomości Rząd powołał fundację widmo? Ma 100 mln zł na koncie, a nie istnieje! [AKTUALIZACJA]

Rząd powołał fundację widmo? Ma 100 mln zł na koncie, a nie istnieje! [AKTUALIZACJA]

27.03.2017, godz. 12:20
Flaga Polski
Flaga Polski foto: SHUTTERSTOCK

Polska Fundacja Narodowa miała być dumą Polski. Jej działalność została z pompą zapowiedziana podczas zeszłorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy przez samą premier Beatę Szydło. 29 grudnia ub. r. Fundacja zarejestrowała się w KRS-ie i od tamtej pory słuch po niej zaginął – tak przynajmniej twierdzą dziennikarze Radia ZET. Co dzieje się z organizacją, która ma na koncie 100 mln zł z państwowej kasy?

Polska Fundacja Narodowa (PFN) miała działać dla dobra polskiej gospodarki - obalać mity na jej temat, sprawiać, że w Polsce powstaną do tej pory nieosiągalne dla nas projekty. Na budżet Fundacji zrzuciło się 17 państwowych spółek. Łącznie wyłożyły 100 mln zł, docelowo Fundacja dostanie aż pół miliarda, które etapami będą przekazywać spółki Skarbu Państwa. PFN powstała pod koniec zeszłego roku, pieczę nad nią sprawowało Ministerstwo Skarbu Państwa, które zostało już zlikwidowane. Jak wskazuje WP money, nikt nie pomyślał o tym, pod pieczę którego resortu trafi nowa instytucja, kiedy ministerstwa skarbu już nie będzie.

ZOBACZ TEŻ: Powstanie Polska Fundacja Narodowa wypromuje nasz kraj za granicą

Radio ZET wybrało się z ukrytą kamerą do warszawskiej siedziby Fundacji. Okazuje się, że, mimo iż istnieje ona już trzy miesiące, wciąż nikogo w jej biurze nie ma. PFN nie posiada również numeru telefonu ani nawet najprostszej strony internetowej, nie mówiąc już o własnej skrzynce mailowej. Na pytania dziennikarzy zarząd fundacji odpowiada za pośrednictwem bezpłatnej skrzynki Gmail, którą może założyć sobie każdy. - To jest kuriozalne. To tak, jak kiedyś były firmy wydmuszki, które się ogłaszały, zbierały pieniądze, a potem ludzie szukali takiej spółki, a jej nie było – komentuje sprawę dla Radia ZET Ewa Kulik-Bielińska z Fundacji im. Stefana Batorego. Z kolei posłowie PiS pytani przez dziennikarzy o PFN odpowiadają, że nazwa ta albo im nic nie mówi, albo nie potrafią się na ten temat wypowiedzieć.

„Polska Fundacja Narodowa dokłada wszelkich starań, aby stworzyć warunki organizacyjne, prawne i proceduralne, które pozwolą na rzetelne wydawanie powierzonych jej środków, a także profesjonalną realizację projektów na rzecz polskiej gospodarki. Fundacja będzie na bieżąco informować o swoich działaniach” - czytamy z kolei w mailu od zarządu PFN wysłanym do dziennikarzy Radia ZET. Zarząd podkreśla w nim również, że pieniądze Fundacji są zdeponowane na oprocentowanym koncie, a wszystkie osoby z nią związane pełnią swoje funkcje społecznie.

ZOBACZ TEŻ: 100 mln zł wynosi budżet fundacji promującej Polskę za granicą

Postanowiliśmy poprosić o komentarz instytucję, która fundację nadzoruje. Naturalnym tropem było Ministerstwo Rozwoju, ale tam usłyszeliśmy, że wciąż nie wiadomo, który resort obejmie pieczę nad fundacją po likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa. Polecono nam kontakt z Kancelarią Premiera. Nie udało nam się jednak z nią połączyć pomimo kilkukrotnych prób. Prośbę o komentarz wysłaliśmy więc mailem. Czekamy na odpowiedź, a kiedy tylko się pojawi, zaktualizujemy niniejszy tekst.

AKTUALIZACJA:

Odpowiedzi z Kancelarii Premiera się jeszcze nie doczekaliśmy, otrzymaliśmy za to oświadczenie Polskiej Fundacji Narodwej, które w całości można przeczytać poniżej. Należy zaznaczyć, że przesłano nam je ze skrzynki biura prasowego Fundacji, nie zaś poczty Gmail:

Polska Fundacja Narodowa tworzy ramy organizacyjne, proceduralne i prawne. Fundusze wpłacone przez Fundatorów są nienaruszone. Zostały one zdeponowane na oprocentowanym koncie. Rada Fundacji po zmianie organu nadzoru opracowuje ramy prawne działania. Prace organizacyjne przebiegają w sposób niezakłócony. Pozwolą na transparentne wydawanie powierzonych Fundacji środków, a także profesjonalną realizację jej podstawowych celów: międzynarodową ochronę i wsparcie interesów Polski. Wszelkie insynuacje i przekazy mające wywołać w opinii społecznej zaniepokojenie, są nieprawdziwe. Polska Fundacja Narodowa podejmie kroki prawne wobec autorów tworzących zafałszowany przekaz.

Członkowie Rady Fundacji pełnią swoje funkcje społecznie. Obecnie Fundacja nikogo nie zatrudnia. Również zarząd nie pobiera wynagrodzenia. Polską Fundację Narodową tworzy 17 spółek: PGE, Enea, Energa, Tauron, PZU, PKO BP, Giełda Papierów Wartościowych, Totalizator Sportowy, PGNiG, PKN Orlen, Grupa Lotos, KGHM, Grupa Azoty, Polska Grupa Zbrojeniowa, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Polski Holding Nieruchomości i Polskie Koleje Państwowe. Fundacja będzie na bieżąco informować o swoich działaniach.

Źródła: innpoland.pl, wiadomosci.radiozet.pl, money.pl, krs-pobierz.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: