SuperBiz wiadomości Samobójstwo podczas eksmisji. Kiedy komornik ma prawo zabrać mieszkanie?

Samobójstwo podczas eksmisji. Kiedy komornik ma prawo zabrać mieszkanie?

20.05.2016, godz. 14:21
sąd, sala rozpraw
foto: Archiwum

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło na krakowskim osiedlu Dąbie - mężczyzna zastrzelił się w trakcie eksmisji z mieszkania. Ty też popadłeś w tarapaty i boisz się, że grozi ci eksmisja? Sprawdź, kiedy komornik ma prawo zabrać Ci mieszkanie.

Tragedia wydarzyła się około 8.30 rano na ulicy Na Szaniec na krakowskim osiedlu Dąbie. Kiedy komornik, bez asysty policji, wchodził do mieszkania z którego miał eksmitować 57-latka, padł strzał. Lekarzom, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia nie udało się ocalić życia mężczyźnie.

Zobacz także: 500+. Wielka kontrola rodziców. Będą wypytywać sąsiadów i sprawdzać paragony

Wielu dłużników uważa, że komornik nie zlicytuje należącej do nich nieruchomości, gdy zadłużenie jest nieduże. Nic bardziej mylnego, gdyż licytacja nieruchomości dłużnika jest możliwa nawet wówczas, gdy dług opiewa na symboliczną złotówkę. Komornik nie może zabrać mieszkania, może je jednak wystawić na licytację . Działa na podstawie wniosku wierzyciela, bo to wierzyciel decyduje o sposobie egzekucji. Musi mieć jednak tytuł wykonawczy. Jeśli wierzyciel zażąda we wniosku egzekucji z nieruchomości (bo np. nie ma innej możliwości ściągnięcia długu) i sąd nada mu tytuł wykonawczy, może dojść do zlicytowania mieszkania nawet, jeśli dług jest dużo mniejszy niż wartość nieruchomości.

Co z eksmisją?
Zawsze podstawą do eksmisji jest prawomocny wyrok sądowy. Właściciel mieszkania nie może podejmować jakiekolwiek czynności zmierzających do wyrzucenia kogoś z lokalu bez uzyskania prawomocnego wyroku sądowego i bez pośrednictwa komornika. Eksmitowane mogą być osoby, które nie mają żadnego tytułu prawnego do mieszkania, czyli zajęły je samowolnie. Wniosek o eksmisję może także złożyć lokator lub właściciel mieszkania, gdy mamy do czynienia z rażącym i uporczywym łamaniem porządku domowego, utrudniającym korzystanie z innych lokali znajdujących się w budynku. Eksmitowane mogą być osoby, które dewastują lokal albo dopuszczają się przemoc w stosunku do swojej rodziny.
Z pozwem do sądu o nakazanie sprzedaży mieszkania w drodze licytacji może również wystąpić spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota mieszkaniowa wobec osoby, która rażąco lub uporczywie wykracza przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo jeśli niewłaściwe zachowanie tej osoby czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym. Również gdy właściciel lokalu lub najemca zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat - może to być podstawą do wystąpienia z wnioskiem o eksmisję.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: