ogrzewanie, ciepło, kaloryfer,

i

Autor: Shutterstock

Sezon grzewczy startuje wkrótce. Sprawdź nowe normy emisyjne

2017-09-07 14:26

Od 1 października 2017 zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, które przewiduje restrykcyjne wymagania dla kotłów produkowanych i instalowanych w Polsce.

Od wielu lat Polacy, obok Bułgarów oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w UE. Rocznie z powodu chorób i powikłań wywołanych przez wdychanie złej jakości powietrze, umiera nad Wisłą ok. 45 tys. osób. Dzięki wprowadzeniu nowych przepisów przygotowanych przez resort rozwoju sytuacja może się poprawić.

Czytaj też: Polska traci 26 mld zł przez smog

Przełom w walce ze smogiem
Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, od 1 października 2017 r. firmy nie będą mogły produkować pieców na węgiel szkodzących środowisku, a od lipca 2018 r. nie będą mogły ich sprzedawać w Polsce. Nowe normy dotyczą urządzeń o mocy do 500 kW, czyli tych używanych w gospodarstwach domowych oraz małych i średnich zakładach. W załączniku do rozporządzenia określono graniczne wartości emisji emisji CO, pyłów i innych szkodliwych substancji.
W ocenie resortu rozwoju, który wspólnie z ministerstwem środowiska przygotował rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe jest ono przełomem w dotychczasowej walce ze smogiem powodowanym w dużym stopniu przez przestarzałe i trujące kotły (tzw. kopciuchy). Na konieczność uregulowania tej kwestii wskazywała Najwyższa Izba Kontroli w swym alarmującym raporcie z grudnia 2014 poświęconym ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami.

Zobacz też: Kto zapłaci najwięcej za ogrzewanie

Kopciuchy idą w odstawkę
- Przez lata administracja rządowa nie robiła nic, aby wyeliminować z obrotu handlowego „kopciuchy" będące podstawowym źródłem niskiej emisji, przyczyniające się do tego, że 33 spośród 50 miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem zlokalizowanych jest w Polsce. Wydanie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów zmienia tę sytuację w sposób diametralny. Regulacja nakłada na wprowadzających do obrotu kotły stosowanie wymagań konstrukcyjnych mających wpływ na poziom emisji tlenku węgla, organicznych związków gazowych oraz pyłu, jak również zakaz stosowania rusztu awaryjnego – czytamy w komunikacie Ministerstwa Rozwoju.

Sprawdź: Jak obniżyć rachunki za prąd

Program Czyste Powietrze
To pierwszy etap działań realizowanych w ramach programu Czyste Powietrze zarekomendowanego przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów w pierwszym kwartale tego roku. Program Czyste Powietrze został przyjęty przez Radę Ministrów w kwietniu 2017 r., a jego celem jest aktywne przeciwdziałanie szkodliwym dla zdrowia i życia ludzi stężeniom substancji w powietrzu (przede wszystkim PM2.5 i PM10).
Rozporządzenie wprowadza okres przejściowy, zgodnie z którym kotły grzewcze wyprodukowane do 1 października 2017, będzie można wprowadzić do obrotu i do użytkowania do końca czerwca 2018 roku. Ma to pozwolić na sprzedaż i instalację kotłów, które zostały wyprodukowane jeszcze przed wejściem w życie tej regulacji.

Przeczytaj: Liczniki energii przekłamują odczyty

Ministerstwo zapowiedziało, że w najbliższym czasie wicepremier Mateusz Morawiecki przeprowadzi na forum KERM przegląd stanu zaawansowania pozostałych inicjatyw rządowych objętych programem Czyste Powietrze. Tematyka poprawy jakości powietrza ma być też tematem spotkania z organizacjami pozarządowymi, ekspertami oraz przedstawicielami samorządu terytorialnego, które odbędzie się 18 września w siedzibie resortu rozwoju.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze