SuperBiz wiadomości Szydło: Podatek jednolity niepewny. Co z kwotą wolną od podatku?

Szydło: Podatek jednolity niepewny. Co z kwotą wolną od podatku?

16.11.2016, godz. 11:05
Beata Szydło i Mateusz Morawiecki
foto: EAST NEWS

Premier Beata Szydło stwierdziła w programie "Jeden na Jeden" w TVN24, że wyobraża sobie sytuację w której rząd wycofuje się z pomysłu wprowadzenia jednolitego podatku. Szczególnie kiedy miałby on zagrozić przedsiębiorcom. Jeśli PiS się z niego wycofa, to co z podniesieniem kwoty wolnej od podatku, którą rząd już zamroził do 2018 roku?

- Wyobrażam sobie sytuację, że wycofujemy się z pomysłu wprowadzenia jednolitego podatku. Trwają ostatnie analizy. Komitet Ekonomiczny przygotowuje różne koncepcje i wyliczenia - zaznaczyła Szydło w programie "Jeden na Jeden" w TVN24.

Sprawdź również: Rok rządów PiS i Beaty Szydło. Które obietnice udało się spełnić? [SONDA]

- O jednolitym podatku będę mówić wtedy, kiedy dostanę gotowy projekt na stół i kiedy minister Kowalczyk i minister Morawiecki powiedzą mi: "Słuchaj, to jest danina, którą możemy wprowadzić. Tak wyglądają stawki" - dodała.

- Jeśli wprowadzimy jednolity podatek, rozwiązałby on również problem kwoty wolnej od podatku. Jeżeli nie wprowadzimy jednolitego podatku, będziemy proponowali rozwiązanie dotyczące kwoty wolnej od podatku - przypomniała premier.

- Pewnie zaproponujemy kwotę wolną, chociaż nie w takiej wysokości jak zaproponował pan prezydent - podkreśliła. W prezydeckim projekcie ustawy złożonym w zeszłym roku, stawka kwoty wolnej od podatku wynosi 8 tys. zł - czyli tyle, ile Andrzej Duda i Beata Szydło zapowiadali w kampanii wyborczej.

- Biorę pod uwagę możliwość budżetu. Być może będziemy podnosić stopniowo, być może progresywnie, być może na początek objęte będą osoby o niższych dochodach - broniła się szefowa rządu.

Czytaj także: Fatalne dane na temat PKB szkodzą polskiej walucie

Przypomnijmy, że rok temu podczas sejmowego expose Szydło zapowiedziała podniesienie do 8 tys. zł kwotę wolną od podatku w ciągu pierwszych 100 dni rządów.

Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł. Oznacza to, że jeśli ktoś rocznie ma dochody poniżej tej kwoty, nie musi płacić PIT-u. Limit ten nie dotyczy parlamentarzystów.

 

Źródło: TVN24

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: