Masło

i

Autor: Shutterstock

UOKiK sprawdza, dlaczego masło jest takie drogie

2017-10-12 14:45

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów szuka przyczyny podwyżek cen masła. Przygląda się też cenom mleka, cukru i jabłek przemysłowych. W związku z ustawą o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej, która obowiązuje od lipca, urząd prowadzi 12 spraw wyjaśniających. Pod lupą znalazły się m.in. kontrakty na dostawy masła w Tesco Polska, Auchan Polska i Carrefour Polska.

12 lipca weszła w życie ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Ma ona zapobiec wykorzystywaniu przewagi kontraktowej przez przez przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej. UOKiK sprawdza, czy firmy stosują się do nowych przepisów. Próbuje m.in. wyjaśnić gwałtowny wzrost cen masła.

Drogie masło
W październiku urząd wszczął pięć postępowań wyjaśniających. Pod lupą znalazły się duże sieci handlowe, m.in. Tesco Polska, Auchan Polska i Carrefour Polska. W związku z tym zwrócił się do przedsiębiorstw z prośbą o udostępnienie korespondencji z dostawcami masła.

- Po analizie przesłanych materiałów będziemy mogli ustalić mechanizmy kształtowania stawek za masło oraz sprawdzić, czy sieci handlowe nie wykorzystują silnej pozycji negocjacyjnej do wpływania na wysokość cen – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Tanie jabłka
Urząd zainteresował się nie tylko wzrostem cen masła, ale także – podejrzaną przeceną jabłek przemysłowych w okolicach Sandomierza. Pod koniec sierpnia, w ciągu kilku godzin, cena skupu jednego kilograma jabłek spadła o 20 groszy. Rynek odczuł to tym bardzie, że powiat sandomierski jest drugim co do wielkości hubem sadowniczym z jabłkami w Polsce. Dodatkowo sadownicy z powiatu sandomierskiego ponieśli straty spowodowane przez przymrozki. Do podobnych przecen mogło dojść w innych częściach Polski. UOKiK sprawdzi, czy jabłka przemysłowe nie były sprzedawane po zaniżonych cenach.

- W ramach postępowania wyjaśniającego przeprowadziliśmy kontrolę u czterech przedsiębiorców zajmujących się skupem i przetwórstwem owoców. Obecnie analizujemy uzyskane wyjaśnienia, dokumenty i inne informacje – mówi Piotr Adamczewski, dyrektor Delegatury UOKiK w Bydgoszczy.

Mleko

UOKiK przyjrzy się także rynkowi mleka i upraw buraków cukrowych. Obecnie analizuje umowy 15 znaczących przetwórców mleka z dostawcami. Sprawdza, jak były ustalane ceny i jakie parametry brano pod uwagę.

Cukier

Ponadto urząd usiłuje ustalić, „czy producenci cukru nie stosują praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową wobec dostawców buraków cukrowych". UOKiK zwrócił się z prośbą o wskazanie dostawców do spółki Südzucker Polska, największego producenta cukru na południu Polski. Przedsiębiorstwo praktycznie jako jedyne skupuje buraki cukrowe z rynku.

Sprawy z zakresu przewagi kontraktowej prowadzi Delegatura UOKiK w Bydgoszczy. Z kolei sprawy związane z obowiązkiem zawarcia pisemnej umowy nabycia produktów rolnych od rolników prowadzi Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Zobacz też: Po czym rozpoznać prawdziwe masło? Nie daj się zwieść producentom

Przeczytaj także: Szokująca teoria podwyżek cen masła

Polecamy: Masło będzie tanieć! Wiemy, dlaczego

Źródło: dlahandlu.pl, uokik.gov.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze