SuperBiz wiadomości Zarobki na kolei. Jaką pensję ma konduktor czy maszynista? [INFOGRAFIKA]

Zarobki na kolei. Jaką pensję ma konduktor czy maszynista? [INFOGRAFIKA]

15.03.2017, godz. 16:56
PKP INTERCITY NOTUJE REKORDY
foto: Materiały prasowe

Praca na kolei to marzenie wielu dzieci. W dorosłym życiu jednak brakuje chętnych do pracy w kolejowych spółkach. Czy to kwestia wynagrodzenia? Zawód maszynisty jest obwarowany jak pilota lotniczego, ale czy równie dobrze opłacany?

Serwis moja-pensja.pl informuje, że średnia pensja na kolei to 3100 zł brutto. Po odliczeniu składek na ZUS, NFZ i podatku daje to pensję netto w wysokości 2226.24 zł. Najgorzej opłacani są pracownicy obsługujący strzeżone przejścia kolejowe – 1,6-1,8 tys. zł brutto.

Pensja kasjerów w Polskich Kolejach Państwowych to 3 636,35 zł brutto - w tym 1 892,13 zł to pensja zasadnicza, a wysokość dodatków wynosi 1 744,22 zł. Kasjerzy mają płatne nadgodziny w 100 proc. (w święta 200 proc.), otrzymują też dodatek regulaminowy, deputat węglowy, dodatek za staż pracy oraz dodatek językowy (430 zł miesięcznie za znajomość jednego języka obcego).

Sprawdź też: Najszybsze pociągi na świecie [GALERIA]

W Przewozach Regionalnych średni zarobek pracownika związanego z koleją wynosi 3210 zł brutto. Kasjerzy miesięcznie otrzymują niecałe 2319 zł brutto miesięcznie, a konduktorzy – około 3122 zł. Najlepiej w tym gronie zarabiają maszyniści, których pensja po doliczeniu bonusów może wynosić ok. 4316 zł brutto. Natomiast osoba dopiero zaczynająca pracę na kolei, której jeszcze nie przysługują dodatki, może liczyć na płacę w wysokości 1,3 tys. zł - 1,6 tys. zł.

Największa spółką zatrudniająca kolejarzy jest PKP Cargo S.A. Tylko tam pracę znalazło 5 tys. maszynistów. Początkujący mogą liczyć na pensję na poziomie co najmniej średniej krajowej. Prowadzący skład dostanie 30 zł brutto za godzinę pracy, co w skali miesiąca daje średnio 4,5-5 tys. zł brutto. Najbardziej doświadczeni otrzymują nawet 8 tys. zł. Maszyniści muszą jednak spełnić rygorystyczne wymagania – podobnie jak piloci samolotów.

Są jednak i pozytywne strony pracy na kolei. Dodatki: ekwiwalent za deputat węglowy – 164 zł, zniżki na przejazdy kolejowe 99 proc. i 80 proc. dla członków rodzin, dodatki jubileuszowe (25-lecie i co pięć lat równowartość miesięcznej pensji) oraz dodatek na dzień kolejarza (25 listopada) – 200 zł brutto. Uprzywilejowany system wynagrodzeń poszerzają jeszcze takie bonusy jak wypłata za pracę w nadgodzinach oraz w niedzielę i święta, za pracę w warunkach uciążliwych i niebezpiecznych czy dodatek wyrównawczy, Ponadto, maszyniści samodzielnie prowadzący pociąg dostają specjalny bonus - ok. 500 zł.

Zobacz koniecznie: Młodzi nie chcą pracy na kolei za 8 tys. zł

Z jednej strony na praca na kolei wiążę się ze spora odpowiedzialną oraz wymaga dobrego zdrowia, a z drugiej zapewnia też dodatki, które dla setek tysięcy innych pracownkiów pozostają w sferze marzeń. Dla nich stałe zatrudnienie wraz z opłaconymi składkami emerytalno-zdrowotymi, to niestety nadal rzeczy nieosiągalne.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: