Problemów Stali Mielec ciąg dalszy. Dalej bez konkretnych decyzji ze strony miasta

i

Autor: Wojtek Laski

Banki i Biedronka najlepszymi płatnikami CIT w Polsce wśród zagranicznych inwestorów

2016-07-05 15:17

Ranking największych płatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) pokazuje, które zagraniczne spółki działające w Polsce wspierają nasz budżet dzięki wpływom z tego podatku, a nie wyprowadzają go do „rajów podatkowych”.

Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) zapewnia ponad 10 proc. przychodów budżetu Państwa. Ministerstwo Finansów podało, że w 2015 roku było to prawie 26 mld złotych. Spora część tych przychodów trafia do samorządów lokalnych. Dlatego nie dziwią starania rządu by ten podatek był odprowadzany w Polsce. Oprócz polskich spółek ważne jest, by zagraniczne firmy, które prowadzą swój biznes w Polsce tutaj płaciły podatki. „Puls Biznesu” opracował ranking największych zagranicznych płatników podatku CIT w Polsce w 2014 roku. Ranking został zdominowany przez instytucje finansowe. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż siedem banków, ale pojawiło się też kilka niespodzianek.

Zobacz także: Kolejna luksusowa marka wchodzi do Biedronki

Pierwsze miejsce zajął należący do grupy UniCredit Bank Pekao S.A., który wpłacił z tytułu podatku CIT 608 mln zł. Drugi był Bank Zachodni WBK S.A. z grupy Santander (463 mln zł), trzeci mBank S.A. (ponad 300 mln zł), a czwarty ING Bank Śląski S.A. (także ponad 300 mln zł). Zaraz za bankami znalazł się właściciel sieci sklepów Biedronka – Jeronimo Martins Polska S.A., który zajął piąte miejsce z wpłatą w wysokości 275 mln zł.  JMP S.A. było też pierwsze wśród sieci handlowych w Polsce.

- Płaciliśmy podatki w Polsce, jeszcze zanim stało się to modne – powiedział podczas odbierania wyróżnienia Alfred Kubczak, dyrektor ds. korporacyjnych Jeronimo Martins Polska.

Czytaj również: Polacy lepiej oceniają dyskonty niż sklepy osiedlowe

Kolejne miejsca zajęły: T-Mobile Polska, Bank Handlowy w Warszawie, Bank Millennium, Rossmann, Santander Consumer Bank.
Podatek CIT to w Polsce wciąż duży problem. Często zdarza się, że firmy wyprowadzają za granicę, do rajów podatkowych, swoje dochody. Problem ten występuje nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Dlatego warto docenić te firmy, które działając na polskiej ziemi, przyczyniają się także do rozwoju gospodarki wspierając ją dzięki podatkom płaconym u nas.

Najnowsze