Firma remontowa - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes'

2016-03-19 7:00

Jeśli więc masz smykałkę do remontów i masz doświadczenie w branży, nie wahaj się, tylko zakładaj firmę remontową.

Założenie działalności oferującej usługi remontowe nie wymaga specjalnych zezwoleń. Wymaga natomiast doświadczenia w branży. Nie liczą się tu wykształcenie czy certyfikaty. Klienci cenią sobie doświadczenie i solidność. Firma remontowa nie wymaga wielkich inwestycji. Odpadają koszty na kupno czy wynajem lokalu. Pieniądze potrzebne są jedynie na sprzęt.


Rozeznanie rynku


Od czego zacząć zakładanie firmy remontowo-budowlanej? Krok pierwszy to biznesplan i rozeznanie rynku. Wiemy, że popyt będzie, ale trzeba sprawdzić, ile takich firm już działa na terenie, na którym zamierzamy świadczyć swoje usługi. W tym celu najlepiej odwiedzić branżowe serwisy internetowe i sprawdzić udostępniony w sieci indeks firm. Warto też popytać znajomych, czy znają podobne firmy, zadzwonić do nich jako potencjalny klient i zapytać o najbliższe wolne terminy. Jeśli okaże się, że czas oczekiwania jest długi, to znaczy, że możesz śmiało uruchamiać działalność.


Solidne podstawy


Już na wstępie trzeba oszacować przyszłe zarobki. W tym celu należy poznać cenniki firm działających w regionie. Sposoby wyceny usług w budowlance są różne. U jednych cena zależy od metra kwadratowego i konkretnej usługi, u innych od większych wartości (np. całe mieszkanie). Dla przykładu za pomalowanie kawalerki o pow. 30 mkw. można wziąć ok. 1 tys. zł, a jeśli dodatkowo trzeba zdrapać starą farbę, cena rośnie do 1,5 tys. zł. Takie drobnostki, jak pomalowanie starych drzwi, to ok. 25 zł, zamontowanie wentylatora - ok. 50 zł, a parapetu wewnętrznego - ok. 80 zł. Jeśli przyjmiesz dwa większe zlecenia w miesiącu, możesz wystawić rachunek na ok. 6 tys. zł. Jeśli kładziesz glazurę, instalujesz elektrykę cena rośnie do 12-16 tys. zł.


Niskie koszty


Na start potrzebne są pieniądze. Największą inwestycją jest profesjonalny sprzęt. Jeśli już masz auto i zamierzasz wykonywać tylko proste prace, jak malowanie ścian czy tapetowanie, odpowiednie narzędzia i materiały do pracy będą kosztować cię ok. 1,5-2 tys. Jeśli w grę wejdą poważniejsze prace budowlane i wykończeniowe, to wydatki rosną do 15 tys. zł. Na szczęście drogi sprzęt (np. profesjonalne szlifierki czy urządzenia wielofunkcyjne) można wypożyczać na doby. Jeśli więc korzystasz z nich sporadycznie, bardziej niż kupno opłaca się wypożyczenie ich.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej książce "45 pomysłów na biznes". Książka dostępna w kioskach i salonikach prasowych.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze