JP Morgan w Polsce. Oto historia jednej z najpotężniejszych firm świata [ZDJĘCIA]

2017-09-26 16:10

Znany amerykański gigant finansowy, bank JP Morgan, otworzy swoją siedzibę w Polsce. Wiadomość ta zelektryzowała dziś (26 września) polski sektor finansowy. Wyjaśniamy, czemu JP Morgan zawdzięcza swoją potęgę.

JP Morgan to firma z naprawdę bogatą historią. Jej korzenie sięgają 1799 roku! Wtedy to w Nowym Jorku powstał Bank of the Manhattan Company, który był pierwszą firmą dającą podwaliny całemu holdingowi. Dzisiejszy bank JP Morgan powstał na fundamentach ponad 1,2 tys. różnych instytucji! Imponującego holdingu nie byłoby, gdyby nie biznesowy talent Johna Pierponta Morgana, od którego nazwiska, jak łatwo się domyślić, pochodzi nazwa całej firmy.

ZOBACZ TEŻ: Historia wielkich marek. Dlaczego upadła Nokia

Morgan pochodził z zamożnej rodziny. Jego ojciec był finansistą i od najmłodszych lat uczył swojego dziedzica biznesowego podejścia. Legenda głosi, że kiedyś dał małemu Morganowi do potrzymania milion dolarów w gotówce, aby ten mógł poznać wartość pieniądza i nauczył się, że fortunę można łatwo stracić, jeśli niepotrzebnie się ryzykuje. John poszedł w ślady ojca i, mając 24 lata, zaczął mnożyć rodzinny majątek.

Wykupił się od udziału w wojnie secesyjnej, potem trudnił się sprzedażą karabinów, zyskując na nich kilkukrotną przebitkę. Karabiny te nie były jednak dobrej jakości, ponoć urywały strzelającym z nich żołnierzom palce. Morgan stanął nawet za to przed sądem, ale został oczyszczony z zarzutów. W 1871 r. we współpracy z filadelfijskim bankierem Anthonym Drexelem otworzył bank Drexel, Morgan & Co, który w 1895 r. zmienił nazwę na J.P. Morgan & Co.

ZOBACZ TEŻ: Historia wielkich marek. 4F – polska potęga w świecie artykułów sportowych

W 1901 r. Morgan stworzył zaś firmę United States Steel, która stała się pierwszym w historii przedsiębiorstwem wartym miliard dolarów. Z czasem wszystkie firmy związane z Morganem utworzyły znany do dziś holding, który od kilku lat nazywa się JP Morgan Chase & Co. Jak firma budowała swoją potęgę?

Przede wszystkim angażowała się w duże projekty przynoszące jej rozgłos. JP Morgan finansował choćby budowę mostu Brooklińskiego, brał też udział w budowie Kanału Panamskiego, do holdingu należały też pierwsze bankomaty, które ustawiano w USA pod koniec lat 60-tych XX w. W 2014 r. JP Morgan rozpoczął zaś program rewitalizacji gospodarki Detroit.

Źródła: jpmorganchase.com, historytv.pl, businessinsider.com.pl

Najnowsze