Koniec dominacji motoryzacyjnego giganta? Tesla może wykończyć Volkswagena

2021-11-20 12:26
Elon Musk zawsze zadaje jedno pytanie podczas rozmowy o pracę. Nie zgadniesz jakie!
Autor: AP Elon Musk zawsze zadaje jedno pytanie podczas rozmowy o pracę. Nie zgadniesz jakie!

Tesla kończy budowę swojej fabryki pod Berlinem, tym samym robiąc sporą konkurencję Volkswagenowi, który swój zakład produkcyjny ma w Zwickau. Eksperci zauważają, że fabryka Elona Muska oparta na rozwiązaniach Henry'ego Forda, co ma skutkować efektywną produkcją. Dyrektor wykonawczy Volkswagena wyraził nawet swoje obawy, bo Tesla na wypotrzebowanie auta będzie potrzebowała 10 godzin, a niemiecki gigant aż 30 godzin. Oczywiście jak to w przypadku Elona Muska, rozwiązaniom technologicznym towarzyszy medialna wrzawa.

Tesla kontra Volkswagen

Elon Musk z typową dla siebie pompą chwalił się nowym systemem produkcyjnym. ogromne maszyny mają składać przednie i tylne części nadwozia Tesli z pojedynczych kawałków metalu. Pozwoliłoby nie tylko na szybszą produkcje, ale także na obniżenie kosztów i wagi pojazdu. Ta ostatnia cecha jest kluczowa w samym aucie, bo im samochód elektryczny jest lżejszy, tym większy ma zasięg. Sam Elon Musk porównał proces produkcyjny do produkcji zabawkowych aut.

ZOBACZ Elon Musk dotrzymał słowa i sprzedał akcję Tesli za kosmiczną kwotę

Elon Musk najbogatszym człowiekiem świata. Co sam mówi o swoich sukcesach i biznesie?

W fabryce Tesli ma być osiem maszyn do nowoczesnej produkcji aut. Nowatorski sprzęt ma wytwarzać Teslę Model Y. Przednie oraz tylne odlewy mają łączyć się z ramą pojazdu. W ramę wbudowane będą baterie. To spora zmiana względem innych "elektryków", w których baterie były oddzielnie wbudowane w płyty podłogowe.

W okolicy fabryki pojawiły się bilboardy, że do największych na świecie maszyn odlewniczych wtłaczane będzie aluminium, które będzie oddziaływać z siłą podobną do wagi 1020 afrykańskich słoni, czyli 6100 ton. Inwestycja pozwoli zmniejszyć gigawatogodziny o 55 proc. oraz obniżyć wykorzystanie przestrzeni o 35 proc.

Tesla może pogrążyć konkurencję?

Oczywiście należy pamiętać, że nic po możliwościach produkcyjnych, jeśli na auta nie będzie popytu. Ponadto swego czasu Elon Musk próbował zrewolucjonizować proces produkcyjny w firmie i skończyło się balansowaniem na skraju bankructwa. Obecnie jednak Tesla znajduje się w dużo lepszej i stabilniejszej sytuacji finansowej.

Sonda
Zdecydowałbyś/ałabyś się na kupno Tesli?

Volkswagen z obawami patrzy na plany Tesli. Zwłaszcza, że przy zastosowaniu nowoczesnej technologii przez konkurenta, niemiecki gigant może zostać w tyle pod kątem wielkości produkcji. Z kolei szef produkcji BMW twierdzi, że technologia ma swoje minusy, takie jak niska elastyczność przy produkcji różnych modeli. Przyznał jednak, że będzie monitorował sytuację i jeśli maszyny się sprawdzą, rozważy podobne dla siebie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze