Paragony

i

Autor: Shutterstock

Masz paragon i chcesz fakturę? Od lipca to nie będzie możliwe

2018-06-06 16:43

Już 1 lipca w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące zasad rozliczania handlu. Oznacza to, między innymi, że otrzymaniem faktury na podstawie paragonu będzie znacznie utrudnione bądź nawet niemożliwe. Do wymiany jest nawet 85 proc. kas fiskalnych na naszym rynku, a to i tak nie koniec zmian.

Już od przyszłego miesiąca zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o VAT, która spowoduje, że wielu sprzedawców nie będzie mogło wystawić faktury na podstawie paragonu. Żeby to zrobić, jego kasa fiskalna będzie musiała na paragonie wydrukować numer NIP nabywcy. Dzięki temu Ministerstwo Finansów chce postawić kolejną tamę uszczelniającą VAT. Dodatkowo dodaje, że sprzedawcy nie mają obowiązku wymieniać kas fiskalnych, aczkolwiek wówczas nie będzie u nich można wymieniać paragonów na faktury.

Zdaniem resortu możliwość drukowania NIP-u klienta na paragonie ma w Polsce zaledwie ok. 15 proc. urządzeń. Kolejnym problemem jest to, że projekt ustawy nie został jeszcze przyjęty przez rząd. Ministerstwo Finansów w rozmowie z „Rzeczpospolitą” przyznało, że termin 1 lipca w związku z tym może zostać jeszcze przesunięty.

Nie wiadomo też co z tymi, którzy teraz wymienią kasy na drukujące NIP klienta stanie się w 2019 roku. Wtedy bowiem nowelizacja ustawy już przyjęta przez rząd zakłada, że wszyscy sprzedawcy muszą posiadać kasy fiskalne on-line, które na stałe będą połączone z serwerami resortu finansów. Czy wówczas przedsiębiorcy będą musieli dokonać kolejnej, kosztownej wymiany swojego sprzętu?

Najnowsze