Planujesz wakacyjny wyjazd za granicę i boisz się, że doświadczysz kłopotliwej sytuacji? Jest na to rozwiązanie, które pomoże turystom w niespodziewanych zdarzeniach, nawet wtedy kiedy nie znamy języków obcych. Darmowa aplikacja ECC-Net Travel działa w 25 językach i oferuje pomoc w podróży po krajach Unii Europejskiej, Norwegii oraz Islandii.
Zobacz również: Wakacje w Turcji. To idealny moment na tańszy urlop w tym kraju
Na jakiej zasadzie działa ECC-Net Travel? Wybieramy kraj do którego się udajemy, a następnie zaznaczamy rodzaj sytuacji jaką chcemy rozwiązać np. zakupy, wynajem samochodów, zakwaterowanie w hotelu, opieka medyczna, środki transportu (lotniczy, kolejowy autokarowy i morski)
Dodatkowo aplikacja oprócz pomocy prawnej zapewnia w sekcji "Dobrze wiedzieć", zestaw awaryjnych numerów telefonicznych. Co ważne, działa ona również w trybie offline, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnie wysokich opłat za roaming. ECC-Net Travel jest dostępna dla urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym iOS, Android i Microsoft Windows
Podobne zastosowanie posiada aplikacja Pocket First Aid. Zawiera w sobie kilkadziesiąt zdjęć i filmików, które pokazują jak udzielić pomocy w chwili zagrożenia. Wprawdzie aplikacja nie jest darmowa – kosztuje 2 dolary, to jest to suma warta zainwestowania. Po tragicznym trzęsieniu ziemi na Haiti, pewien mężczyzna dzięki Pocket First Aid pod zwałami gruzów przeżył 60 godzin. To sytuacje wyjątkowo skrajne i rzadkie, a znacznie częściej w czasie urlopu szukamy na szybko nowego połączenia lotniczego albo nie wiemy jak dotrzeć z jednego miejsca w drugie. Z tego typu wakacyjnych tarapatów wybawi nas wiele aplikacji.
Niezwykle pomocne są tutaj Mapy Google. W ramach darmowej aplikacji na smartfony otrzymujmy szczegółowe i w większości przypadków aktualne mapy ponad 200 krajów z całego świata, w tym również Polski. Dla ułatwienia poruszania się po nieznanej mieście jest opcja Street View, umożliwiająca oglądanie trójwymiarowych zdjęć wybranych zakątków świata.
Czytaj także: Autostrada A1 za darmo w wakacje podczas weekendowych wyjazdów
Nazwa popularnej aplikacji nie zdradza jednak wszystkich perełek, które w sobie skrywa. Google Maps zawiera również informacje o lokalizacji ważnych i ciekawych miejsc w naszej okolicy. Lista kategorii jest długa i obejmuje m.in. bankomaty stacje benzynowe, apteki, sklepy spożywcze, kwiaciarnie czy najbliższe parkingi, a także hotele, restauracje, kawiarnie, hotele czy chociażby miejsca, w których można się rozerwać.
Aby dotrzeć do interesujących miejsc z Google Maps, można skorzystać z nawigacji, która znajduje się w tej aplikacji. Dla ułatwienia dotarcia do celu, wydaje ona wskazówki głosowe - również w języku polskim. I nie ma znaczenia czy poruszamy się samochodem, na piechotę czy rowerem, aplikacja świetnie sprawdza się w roli przewodnika po mniej lub bardziej znanych nam zakątkach miast. Co ważne Google Maps nie tylko ułatwi podróżowanie po nieznanej okolicy, ale pozwoli też uniknąć niespodziewanych objazdów, remontów dróg czy pokaże nawet aktualne informacje na temat natężenia ruchu.
Jedyną wadą popularnych Map Google jest to, że wymagają one stałego dostępu do internetu. Roaming nie należy do najtańszych, szczególnie w krajach spoza Unii Europejskiej. Jednak i w takiej sytuacji jest wyjście – istnieją bowiem pomocne aplikacje, które działają w trybie offline. W tym przypadku warto zdać się na Triposo lub City Maps 2Go. Pierwsza z nich to mobilny przewodnik po kilkuset krajach świata i praktycznie wszystkich najważniejszych stolicach - od Afganistanu i Grenlandii, przez Francję, Niemcy czy Stany Zjednoczone, po Polskę i jej wschodnich sąsiadów. Triposo wyświetli nam co najmniej kilkadziesiąt miejsc wartych odwiedzenia, a także dostarczy najważniejszych, z perspektywy podróżnika, informacji na temat danego rejonu świata.
Sprawdź koniecznie: 400 tys. zł na podróże służbowe w 2 lata. Tyle kosztowały wojaże minister Małgorzaty Olszewskiej
Alternatywą jest aplikacja City Maps 2Go, która bez dostępu do sieci zapewnia dostęp do 7800 map, a dodatkowo oferuje bogatą bazę rozmaitych placówek, takich jak restauracje, banki, kluby, bankomaty, przychodnie lekarskie i wiele innych. Mapy, zanim zostaną wykorzystane w trybie offline, najpierw muszą zostać pobrane i zapisane w pamięci urządzenia.