praca zdalna

i

Autor: Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Niższe pensje dla pracowników zdalnych. Szokująca zmiana w dużej firmie

2021-08-13 15:53

Choć praca zdalna może być wygodna dla pracowników, to nie wszystkim pracodawcom się podoba. Według informacji agencji Reuters, technologiczny gigant Google zdecydowało się na cięcia nawet do pensji, ucierpiały głównie osoby pracujące zdalnie. Na sytuację poskarżył się jeden z pracowników firmy, który odczuł zmniejszenie płacy i zdecydował się na dwugodzinne dojazdy, aby uzyskiwać pełne wynagrodzenie. Rzecznik Google tłumaczy, że problem nie wynika z pracy zdalnej z jako takiej, a z lokalizacji pracowników.

Pracownicy Google dostaną mniej za pracę zdalną

Z racji na wybuch pandemii koronawirusa wiele firm przeszło na pracę zdalną. Nowy tryb pracy spodobał się pracownikom, w badaniach niewielu deklaruje chęć powrotu do biura. Takiego zdania wcale nie muszą podzielać pracodawcy. O ile są firmy, które rezygnują kompletnie z pracy stacjonarnej, to cyfrowi giganci tacy jak Facebook, Twitter, czy Twitch obniżają płace pracującym zdalnie. Jak podaje Reuters, do tego grona dołączyło Google.

ZOBACZ: Praca zdalna na żądanie pracownika do 12 dni w roku. Nowe prawo zmusi firmy do zmian

E-Polska. Debata: Pandemia przyspiesza rewolucję medyczną

Pracownik Google anonimowo napisał wiadomość do agencji o tym, że jego pensja zostanie ucięta o 10 procent jeśli zdecyduje się na pracę zdalną. Dojazd do pracy zajmuje mu dwie godziny, bo musi dojeżdżać do Seattle z sąsiedniego hrabstwa. Przyznał, że wraca do biura, gdyż obniżka zarobków zniwelowałaby kwotę jego ostatniej podwyżki i jego starania się o awans poszłyby na marne. Inni pracownicy w rozmowie z Ruetersem skarżyli się, że ich w przypadku wynagrodzenia mogłyby być obcięte nawet o 25 procent.

Praca zdalna w Google'u często nie będzie się opłacać

Reuters dotarł do kalkulatora wynagrodzeń, z którego korzysta Google. System Work Location Tool oblicza płace pracowników w zależności od miejsca, w którym pracują. Korzystając z rządowych statystyk, sprawdza jakie płace są na szczycie lokalnego rynku pracy. Jak wylicza agencja, pracownik mieszkający w Stamford, Connecticut pociągiem dojeżdża godzinę do Nowego Jorku i gdyby zrezygnował z dojazdów, straciłby aż 15 procent swojego wynagrodzenia. 

Sonda
Wolisz pracować zdalnie za mniej pieniędzy, czy stacjonarnie za więcej?

Rzecznik Google przyznał, że firma nie zmieni sposobu naliczania płac. Dalej będą zależne od lokalizacji pracownika i cięcia wcale nie są związane z pracą zdalną, z funkcjonującym systemem płac. Co za tym idzie, osoba pracująca zdalnie w Nowym Jorku, dostanie tyle samo pieniędzy co pracownik z innego miasta, który dojeżdża do "Wielkiego jabłka" do biura.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze