MICHAŁ KRUPIŃSKI, PREZES ZARZADU PZU SA

i

Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS MICHAŁ KRUPIŃSKI, PREZES ZARZADU PZU SA

Po repolonizacji Pekao S.A. otwiera się na klientów indywidualnych i małe firmy

2018-06-15 16:11

Minął rok od powrotu Pekao S.A. do Polski. Za 10,6 mld zł Polski Fundusz Rozwoju i PZU S.A. odkupiło od włoskiego Unicredit kontrolny pakiet akcji banku. Jak rok po repolonizacji radzi się drugi, co do wielkości bank w Polsce? 

W czerwcu 2017 roku po 18 latach bank Pekao SA powrócił pod polskie skrzydła. Dzięki tej transakcji udział polskiego kapitału w krajowym sektorze bankowym przekroczył 54 proc., podczas gdy przez ostatnie szesnaście lat wahał się między 27 a 45 proc. W innym krajach udział kapitału zagranicznego jest dużo niższy: w Niemczech to 7 proc., a w Japonii zaledwie 1 proc. 

- Powrót polskiego kapitału do Pekao to istotne wydarzenie , gdyż największy bank w Polsce w którym konto posiada blisko co druga firma i 5 milionów Polaków, stał się znowu podmiotem w którym kluczowe decyzje są ponownie podejmowane przez polski zarząd i polskich udziałowców - ocenił Michał Krupiński, Prezes Zarządu Pekao S.A.

Dlaczego suwerenność gospodarcza w sektorze finansów ma znaczenie? Wymownie zobrazował to kryzys finansowy. To właśnie wtedy zagraniczni inwestorzy często ratują spółki matki kosztem „lokalnych“ spółek zależnych. Widzieliśmy to w 2008 roku, gdy zagraniczni właściciele banków wykorzystywali swoje aktywa w Polsce do ratowania się na rodzimych rynkach.

- W zglobalizowanym świecie, gdy funkcjonują firmy o przychodach często większych niż PKB średnich krajów, to właśnie duże i mocne finansowo instytucje dają państwom możliwość skutecznego działania i realizowania swoich interesów. – podkreśla prezes Pekao SA.

Większa dywidenda
Po repolonizacji Bank Pekao S.A. mocniej zasila skarb państwa. Dywidenda trafia teraz głównie do państwowych udziałowców: PZU i Polskiego Funduszu Rozwoju. Ponadto bank należy do grupy największych płatników podatku dochodowego w kraju.

- W całym 2017 roku Bank Pekao zarobił na czysto 2,4 mld zł zysku netto przy 7,3 mld zł przychodów, W ostatnim kwartale 2017 roku osiągnęliśmy najlepszy wynik kwartalny w historii – podkreślił Michał Krupiński.

Równie dobrze poszło w tym roku: Pekao SA. na czysto zarobił w pierwszych trzech miesiącach 2018 r. 392 mln zł, czyli o 12 proc. więcej niż po pierwszych trzech miesiącach roku ubiegłego.

Co repolonizacja oznacza dla klientów
Nowe kierownictwo banku stawia na efektywność i innowacyjność. Analizy ekspertów firmy Deloitte potwierdzają, że do zarobienia tej samej sumy pieniędzy działającym nad Wisłą bankom wystarczyło 2,5-krotnie mniej kapitałów własnych niż ich „zachodnim“ odpowiednikom.

Ponadto Pekao w ostatnich miesiącach wdrożyło nowe mobilne metody płatności: BLIK oraz ApplePay dzięki, którym klienci mogą szybko, wygodnie i bezpiecznie dokonywać płatności online oraz w tradycyjnych sklepach. Zwolennicy tradycyjnych metod bankowych mogą być jednak spokojni Bank dysponuje siecią ponad 800 placówek oraz ponad 1700 bankomatów.

Bank kojarzony do tej pory z bankowością korporacyjną, stawia też na klientów indywidualnych i mniejsze firmy. Czego najlepszym przykładem jest przystąpienie przez Pekao do Programu Karta Dużej Rodziny.

- Bank Pekao S.A. przestaje być bankiem tylko dużych firm, a staje się też bankiem dużych rodzin. Uczestnicząc w programie Karty Dużej Rodziny wspieramy rodziny oferując realną wartość w postaci finansowej.– powiedział Michał Krupiński, prezes banku.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze