Polacy są rozczarowani pracą na etatach, natomiast przedsiębiorcy to najbardziej usatysfakcjonowana grupa pracujących. Zaledwie co czwarty zatrudniony w oparciu o umowę o pracę jest zadowolony ze swojej sytuacji zawodowej podczas. gdy satysfakcję ze swojej pracy czerpie co drugi właściciel firmy.
- Można przypuszczać, że w ciągu najbliższych dwóch lat pracodawcy w Polsce znajdą się w jeszcze trudniejszej sytuacji niż obecnie, jeśli faktycznie tak duża grupa osób zdecyduje się zrealizować swoje przedsiębiorcze plany. Już teraz liczba zarejestrowanych jednoosobowych firm w Polsce przekracza 3 miliony. I choć nie wszystkie z nich utrzymują się na rynku, to dane statystyczne świadczą o imponującej chęci do pracy na własny rachunek. Taki stan rzeczy i deklaracje nie powinny dziwić – własna firma co prawda stanowi duże wyzwanie i wymaga „przedsiębiorczego” zestawu określonych cech charakteru, ale jednocześnie przynosi dużą satysfakcję. Co więcej, dziś – przede wszystkim dzięki technologii – biznes prowadzi się po prostu łatwiej i szybciej niż kilkanaście lat temu – mówi Adam Głos, prezes zarządu Tax Care.
Młodzi Polacy (poniżej 30. roku życia) uważają, że osiągnięcie sukcesu w biznesie zależy głównie od nich samych. Jak pokazuje badanie Tax Care, przedsiębiorczości sprzyja bycie mężczyzną i zamieszkiwanie w dużym mieście. Mężczyźni częściej niż kobiety wybierają działania, które wiążą się z podejmowaniem decyzji i szybciej na to się decydują, nawet w sytuacji, kiedy nie są pewni rezultatów tych decyzji. Także częściej, ustalając krótkoterminowe cele biznesowe, wybiegają w przyszłość.
Więcej badanych mężczyzn niż kobiet deklaruje zamiar otwarcia swojej firmy – myśli o tym co drugi mężczyzna, a co trzecia kobieta.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą w dużych miastach są częściej niż przedsiębiorcy z małych miejscowości zadowolone z pracy, mają więcej pomysłów na rozwiązywanie problemów, częściej też wprowadzają swoje pomysły w życie i koncentrują się na budowaniu przynależności do zespołu.
Z badania wynika, że właściciele firm są bardziej pewni siebie, więcej tworzą i są lepiej zorientowani na cel. Przedsiębiorcy są też odporniejsi na długotrwały stres i częściej deklarują umiejętność podejmowania decyzji pod presją czasu. Za to pracujący na etatach potrafią lepiej zadbać o relacje.
- Wyniki Indeksu przedsiębiorczości prognozują boom na zakładanie firm przez Polaków, ale pokazują też, że przedsiębiorcze osoby potrzebują lepszego przygotowania do „działania na swoim”. Dużego znaczenia nabiera rozwinięcie rynku usług dla mikrofirm oraz przygotowanie pracodawców do lepszej współpracy z samozatrudnionymi, bo wygląda na to, że jeszcze częściej niż obecnie mogą mieć z nimi do czynienia – podsumowuje badanie Marek Sikorski, szef departamentu marketingu Tax Care.