Palmy wielkanocne, które przed świętami kupujemy na jarmarkach, bazarkach lub w supermarketach wytwarzane są przez polskich producentów wyrobów z suszu lub sprowadzane z zagranicy. Choć w naszym kraju wiele osób kupuje palmy, to mało firm zajmuje się ich wytwarzaniem.
Rozeznanie rynku
Chcesz działać w tym biznesie? Krok numer jeden to rozeznanie rynku. Przy analizie należy brać pod uwagę nie tylko dużych producentów palm i wyrobów z suszu, ale też aktywne Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia i organizacje lokalne, a także rękodzielników. Jeśli takich organizacji w okolicy jest sporo, prawdopodobnie przed Wielkanocą na lokalnych jarmarkach będą stanowiły dużą konkurencję. Utrudnione zadanie będzie miał także twórca mieszkający w rolniczym ale mało zaludnionym terenie. W dobie handlu internetowego to nie przesądza o rezygnacji, bo odbiorców można znaleźć na całym świecie. Nie wolno jednak bagatelizować problemu.
Czytaj też: Wielkanoc 2018 z PKP Intercity
Poszukiwanie zleceń
Producenci palm wielkanocnych nie tworzą swoich dzieł wyłącznie w ramach masowej produkcji. Zwracają się do nich też przedstawiciele rozmaitych instytucji świeckich i kościelnych, które chcą zamówić niestandardową palmę (np. bardzo wysoką, odpowiednio zdobioną itd.).
Zanim jednak zlecenia zaczną spływać, trzeba samemu poszukać klientów. W zdobyciu ich pomoże rozesłanie ofert do sieci handlowych, udział w jarmarkach świątecznych i promocja w internecie. Nawet w tej branży nie obędzie się bez profesjonalnej strony i promocji w serwisach społecznościowych. Warto też pokusić się o uruchomienie sklepu internetowego.
Tworzenie palm
Palmy plecie się ręcznie. Do ich tworzenia wykorzystuje się kompozyty naturalne i sztuczne. Niektórzy producenci kupują wszystkie elementy od gospodarzy, inni wszystkie naturalne kompozyty mają z własnego pola i ogrodu. Warto podkreślić, że składniki palm często wymagają odpowiedniego barwienia i trzeba zapewnić miejsce, w którym można takie zabiegi przeprowadzić. Choć teraz rośliny można farbować preparatami w sprayach, to i tak na większą skalę najlepiej robić to w odpowiednich warunkach, np. na zewnątrz (jeśli pogoda na to pozwala) lub w miejscu dobrze wentylowanym. Ile czasu zajmuje profesjonaliście zrobienie plamy wielkanocnej? Małemu tradycyjnemu egzemplarzowi poświęca się raptem 5 minut, a większemu kwadrans.
Sprawdź: Czy znasz tradycje wielkanocne
Dodatkowa działalność
Firmy i gospodarstwa zajmujące się wytwarzaniem wielkanocnych palm zwykle zajmują się tworzeniem także innych kompozycji z suszu. Robią je zarówno masowo, jak i na indywidualne zamówienie. Produkują oryginalne dekoracje do wnętrz mieszkalnych i przestrzeni biurowych, wieńce adwentowe i nagrobne, stroiki świąteczne, czy choinki. Zatem nie musi być to biznes sezonowy.
Niezbędne formalności
Jeśli chcesz zająć się tym biznesem musisz zarejestrować działalność w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Robi się to za darmo elektronicznie (jeśli dysponujesz podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym na platformie e-PUAP) lub w urzędzie gminy. Większość przedsiębiorców taką firmę rejestruje pod domowym adresem. Jako przedsiębiorca będziesz musiał odprowadzać składki do ZUS. Przez pierwsze dwa lata działalności możesz liczyć na niższą stawkę - aktualnie ZUS dla początkującego przedsiębiorcy wynosi 520 zł.
Dowiedz się: Jak przygotować się do Świąt Wielkanocnych
Wyobraźnia to klucz do sukcesu w tej branży
Beata Dybała, tworzy palmy wielkanocne i kompozycje z suszu w Trzcińcu
Produkcją palm wielkanocnych zajmujemy się od 1995 roku. Nasz region słynie z produkcji palm wielkanocnych. Pomysł na ten biznes wyniosłam z domu. Od najmłodszych lat pomagałam mamie w wykonywaniu palm wielkanocnych. Z czasem stało się to moim hobby i stwierdziłam, że można się tym zająć zawodowo. Tak więc realizuję swoją pasję i jednocześnie zarabiam pieniądze. Każdego roku wspólnie z mężem wymyślamy nowe wzory palm, aby sprostać oczekiwaniom wszystkich klientów. Teraz oprócz tradycyjnych palm coraz większym zainteresowaniem cieszą się unowocześnione wersje, w których wykorzystuje się kwiaty z krepiny. Latem oprócz przygotowywania produktów (roślin) na palmy zajmujemy się także wykonywaniem dekoracji z suszu. Traktuję to jako dodatkowe zajęcie, gdyż od wiosny siejemy, sadzimy oraz zbieramy rośliny potrzebne do produkcji palm. Zebrane rośliny następnie suszymy oraz malujemy. Osoba, która zamierza zająć się wykonywaniem palm wielkanocnych powinna być przede wszystkich twórcza. Wyobraźnia to klucz do sukcesu w tej branży.