Podatek

i

Autor: Shutterstock Podatek

Prowadzisz firmę w domu? Trudniej ci będzie wliczyć w koszty media i czynsz

2017-11-06 10:59

Prowadzisz firmę w mieszkaniu? Musisz oswoić się z myślą, że trudniej będzie ci wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej media i czynsz.

Fiskus utrudnił możliwość rozliczania części czynszu i kosztów mediów, które są ponoszone w związku z prowadzeniem biura we własnym domu. Teraz jeśli w mieszkaniu nie ma specjalnie wyodrębnionego pomieszczenia na biuro wpisanie tych kosztów jako wydatki będzie nie lada problemem. Tak informuje „Rzeczpospolita".

Czytaj też: Rząd sie przyznaje. Musimy podnieśąć podatki

Do niedawna działało to tak: przedsiębiorca ustalał procentowo, jaką powierzchnię mieszkania przeznacza na firmę. A potem ten właśnie procent wydatków mógł rozliczyć. W ostatnich interpretacjach Urząd Skarbowy zmienił front i zaczął podkreślać, że "firmowe" pomieszczenie powinno być odrębne i przeznaczone wyłącznie do prowadzenia biznesu.

WAŻNE! Jaka kara grozi za oszustwa podatkowe

Takie stawianie sprawy uderza niemal w milion osób. Dotyka zwłaszcza grafików, informatyków, czy dziennikarzy - freelancerów, którzy swoją pracę wykonują w domu. To podejście nie jest warunkowane przepisami prawnymi. Co więcej zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów mówią, że w kosztach można zaksięgować wydatki związane z opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie w części przypadającej na działalność gospodarczą.

Sprawdź: Jak ministerstwo finansów chce uszczelnić VAT

Najnowsze