Jeśli działalność gospodarcza, którą prowadzisz, rozliczana jest według skali podatkowej, do rozliczenia podatku dochodowego potrzebujesz formularza PIT-36. Przedsiębiorcom, których działalność gospodarcza opodatkowana jest podatkiem liniowym, do rocznego rozliczenia służy formularz PIT-36L.
Przedsiębiorcy, którzy opodatkowali swoją działalność w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz rozliczający podatek w formie karty podatkowej, złożenie deklaracji podatkowej mają już za sobą. Zbliża się termin składania deklaracji przez przedsiębiorców rozliczających się według skali i opodatkowanych podatkiem liniowym.
Formularz PIT-36
PIT-36 służy do rozliczenia przychodów opodatkowanych na ogólnych zasadach, z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej lub dochodów z zagranicy. Na formularzu PIT-36 rozliczają swoje dochody zarówno ci z podatników, którzy rozliczają je indywidualnie lub łącznie z dochodami małżonka, jak i ci, którzy robią to w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Wysokość osiągniętego dochodu lub straty poniesionej w 2012 roku wykazujesz w zeznaniu PIT-36, jeśli jesteś osobą fizyczną oraz uzyskiwałeś przychody:
- z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,
- z prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,
- z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na ogólnych zasadach,
- od których byłeś obowiązany samodzielnie opłacać zaliczki na podatek,
- ze źródeł przychodów położonych za granicą,
- z innych źródeł opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.
Korzystasz z formularza PIT-36 niezależnie od tego, z ilu źródeł uzyskiwałeś przychody. Przy obliczaniu podstawy opodatkowania możesz skorzystać z ulg, zaś obliczając podatek skorzystać z odliczenia kwoty wolnej od podatku (pomniejszenie podatku o kwotę 556,02 zł).
Formularz PIT-36L
PIT-36L służy do rozliczenia przychodów opodatkowanych podatkiem liniowym. Osoby rozliczające się na formularzu PIT-36L nie mogą rozliczać się z pozostałych dochodów wspólnie z małżonkiem ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W przypadku tego rodzaju opodatkowania, bez względu na wysokość dochodu jaki osiągasz, płacisz 19-procentowy podatek.
Od dochodu możesz odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne oraz straty z lat ubiegłych. Od podatku możesz odliczyć jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Obliczasz 19 procent od podstawy opodatkowania. Tą podstawą jest dochód pomniejszony o składki na ubezpieczenia społeczne. Będąc liniowcem, nie odliczasz od podatku kwoty zmniejszającej podatek, ponieważ może go pomniejszyć wyłącznie składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Obliczanie zobowiązania krok po kroku
1. Zarówno w PIT-36, jak i w PIT-36L dochody (przychody z działalności po odjęciu kosztów jej prowadzenia) wykazuje się w części D. Tu wykazuje się też ewentualnie straty ze źródeł przychodów. W PIT-36 wpisuje się także dane z innych źródeł przychodu niż działalność gospodarcza, rozliczane według skali podatkowej, o ile osiągało się takie przychody. Może to być np. stosunek pracy, najem lub dzierżawa, prawa autorskie lub inne źródła.
2. W części E formularza PIT-36 dokonuje się odliczeń dochodu zwolnionego, strat oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Wykazuje się tu straty z poprzednich lat oraz składki, które w razie niezaliczenia ich do kosztów, mogą zostać odliczone od dochodu. Dochód mogą pomniejszać np. darowizny dokonane w roku podatkowym. W części E formularza PIT-36L dokonuje się odliczeń strat, składek na ubezpieczenia społeczne i – uwaga – wpłat na IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego), które to wpłaty po raz pierwszy można odliczyć od dochodu właśnie za rok 2012.
3. Na formularzu PIT-36 w części F dokonuje się odliczeń od dochodu. Natomiast w części G tego formularza wykazuje się kwoty zwiększające podstawę opodatkowania lub zmniejszające stratę. Liniowcy wykazują to samo w części F formularza PIT-36L.
4. Po wypełnieniu części od D do G (w przypadku liniowców od D do F) oblicza się podatek. W PIT-36 służy do tego część H, w PIT-36L należy to zrobić w części G. Rozliczając się na formularzu PIT-36, należy sprawdzić, w jakim jest się progu podatkowym, a następnie obliczyć podatek według skali 18 lub 32 procent. Rozliczając się na formularzu PIT-36L, oblicza się 19 procent od podstawy opodatkowania. Podstawą opodatkowania jest kwota dochodu po odjęciu składek na ubezpieczenia społeczne, ale bez odliczania kwoty zmniejszającej podatek.
5. Po obliczeniu kwoty podatku, czas na odliczenia od niej. Przedsiębiorcy opodatkowani według skali dokonują odliczeń od podatku w części I PIT-36. Mają tu więcej możliwości od osób, których pozarolnicza działalność gospodarcza opodatkowana jest liniowo, ponieważ mogą skorzystać np. z ulgi na dzieci (wykazanej w części C załącznika PIT-O). Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym odliczeń od podatku dokonują w części H formularza PIT-36L. Wpisują tu składki na ubezpieczenia zdrowotne.
6. Obliczenia zobowiązania podatkowego i kwoty do zapłaty (ew. nadpłaty) dokonuje się w części J-K formularza PIT-36 oraz w części I-J formularza PIT-36L. Obliczenie kwoty, którą należy zapłacić fiskusowi do 30 kwietnia 2013 roku polega na zaokrągleniu podatku do pełnych złotych i odjęciu od niego sumy zaliczek zapłaconych w trakcie roku podatkowego. Należna kwota jest liczbą dodatnią, ewentualna nadpłata to liczba ujemna i w takim wypadku należy wpisać „0”.
Zwrot nadpłaty
Na zwrot nadpłaty urząd skarbowy ma trzy miesiące od momentu wpłynięcia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego przez przedsiębiorcę.
Po złożeniu korekty zeznania podatkowego, nadpłata podlega zwrotowi w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowanym zeznaniem – lecz nie wcześniej niż w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania rocznego.
1 procent dla OPP
1 procent podatku na rzecz wskazanej organizacji pożytku publicznego przedsiębiorca rozliczający się według skali przekazuje poprzez wypełnienie części P formularza PIT-36. Liniowcy przekazują 1 procent podatku, wypełniając część O formularza PIT-36L. W obu wypadkach należy podać numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego organizacji wybranej z wykazu prowadzonego przez ministra pracy i polityki społecznej oraz podać wysokość wnioskowanej kwoty. Nie może ona przekroczyć 1 procenta kwoty podatku należnego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Zasady zaokrąglania
Wypełniając formularz zeznania o wysokości osiągniętego dochodu, należy zwrócić uwagę na to, że zarówno kwotę podstawy opodatkowania, jak i podatku należnego należy wpisać po zaokrągleniu do pełnych złotych. Zaokrąglenie polega na pominięciu kwot niższych niż 50 groszy, a w wypadku gdy końcówka wynosi 50 groszy lub więcej, polega na podaniu kwoty wyższej przez zaokrąglenie w górę. Jeśli więc kwota podatku po obliczeniach wynosi np. 3210,11 złotych – należy podać kwotę 3210 złotych. Jeśli kwota ta wynosi 3210,55 złotych – należy podać kwotę 3211 złotych.
Jeśli działalność gospodarcza, którą prowadzisz, rozliczana jest według skali podatkowej, do rozliczenia podatku dochodowego potrzebujesz formularza PIT-36. Przedsiębiorcom, których działalność gospodarcza opodatkowana jest podatkiem liniowym, do rocznego rozliczenia służy formularz PIT-36L.
Przedsiębiorcy, którzy opodatkowali swoją działalność w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz rozliczający podatek w formie karty podatkowej, złożenie deklaracji podatkowej mają już za sobą. Zbliża się termin składania deklaracji przez przedsiębiorców rozliczających się według skali i opodatkowanych podatkiem liniowym.
Załączniki:
PIT/B – informacja o wysokości dochodu (straty) z działalności gospodarczej: do PIT-36 i PIT-36 L,
PIT/O – informacja o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku w roku podatkowym: do PIT-36,
PIT/D – informacja o odliczeniu wydatków mieszkaniowych w roku podatkowym: do PIT-36,
PIT-2K – oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych: do PIT-36,
PIT/M – informacja o dochodach małoletnich dzieci, podlegających łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców: do PIT-36,
PIT/Z: informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej przez podatników korzystających ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust.7a ustawy (którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej): do PIT-36 i PIT36-L,
PIT/ZG: informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku w roku podatkowym: do PIT-36 i PIT-36 L.
Uwaga: 30 kwietnia – nieprzekraczalny termin składania deklaracji rocznych rozliczanych liniowo lub według skali – przypada w tym roku we wtorek, nie ulega więc przesunięciu.
Przedsiębiorco, rozlicz PIT
2013-02-26
1:00
Nie chcesz mieć problemów z urzędem skarbowym? Sprawdź, jak poprawnie wypełnić PIT.