paragon, kasa fiskalna

i

Autor: East News

Przedsiębiorco! Wiemy, ile będzie cię kosztowała wymiana kasy fiskalnej

2016-08-03 13:42

Jedną z głównych ambicji rządu Prawa i Sprawiedliwości jest zmodernizowanie Polski w taki sposób, by bez mrugnięcia okiem można było ją nazwać e-państwem. Jednym z elementów tego programu ma być wyeliminowanie tradycyjnych papierowych paragonów, które mają zostać zastąpione elektronicznymi odpowiednikami. Będzie się to wiązało z obowiązkową wymianą kas fiskalnych. Ile to będzie kosztowało?

PiS chce nie tylko pójść na rękę klientom, którzy już nie będą musieli przechowywać papierowych paragonów, aby np. na ich podstawie łatwiej zareklamować towar. Te docelowo mają mieć formę elektroniczną i być przechowywane w specjalnie do tego stworzonym rejestrze. Tym samym kopii dowodów sprzedaży nie będą też musieli trzymać przedsiębiorcy. Aby jednak tak się mogło stać, będą oni musieli wymienić dotychczas używane kasy fiskalne na urządzenia, które drogą elektroniczną prześlą paragon do bazy. Wymiana kas fiskalnych ma kosztować przedsiębiorców ok. 700 mln zł – pisał w pod koniec czerwca dziennik.pl.

ZOBACZ TEŻ: Koniec z papierowymi paragonami. Od 2017 r. wielkie zmiany

Już wtedy Ministerstwo Rozwoju zapowiadało, że postara się, aby wymiana sprzętu była jak najmniej uciążliwa dla sklepikarzy. Dziś rp.pl podaje, że za specjalną kasę online trzeba będzie zapłacić ok. 1,8 tys. zł netto. Tak przynajmniej wynika z raportu firmy doradczej KPMG, na który powołuje się serwis. Do tego miesięcznie trzeba będzie wyłożyć ok. 20 zł za transmisję danych. Wydatek będzie jednak lżejszy do przełknięcia, bo przedsiębiorca będzie mógł odliczyć 90 proc. wydanej na kasę kwoty, nie więcej jednak niż 700 zł. Do odliczenia będzie też VAT, którym obciążony zostanie nowy sprzęt, a wydatek netto będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

ZOBACZ TEŻ: Już w 2017 r. dowód osobisty będzie… aplikacją na smartfon!

Kiedy już nowy elektroniczny system zostanie wdrożony, wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku VAT powinny wzrosnąć nawet o 2,8 mld zł. Wszystko przez to, że system podatkowy zostanie uszczelniony, gdyż przedsiębiorcom o wiele trudniej będzie uniknąć daniny. Zmiany mają być wprowadzane od końca 2017 r., a właściciele sklepów będą mieli rok na wymianę kas fiskalnych. Plusem zmiany dla przedsiębiorców jest oszczędność na rolkach, na których drukowane są paragony. Nie musząc już ich kupować, będą mogli wydać od 100 do 600 zł rocznie mniej na prowadzenie działalności.

Źródła: gospodarka.dziennik.pl, rp.pl

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze