Sięgnij po kredyt z gwarancjami unijnymi

2011-06-07 4:00

Masz pomysł na własny biznes, ale nie masz pieniędzy na start? Nie martw się! Na rynku jest nowy kredyt przeznaczony dla osób takich jak ty. W ramach nowego unijnego programu Progress, który powstał z myślą o firmach rozpoczynających swoją działalność, FM Bank udzieli kredytów na kwotę blisko 70 mln złotych.

To nie koniec korzyści dla młodych przedsiębiorców. Unijna gwarancja sprawia, że złagodzone zostaną także warunki otrzymania kredytu. Chodzi tu między innymi o wymagania dotyczące wkładu własnego, a także maksymalnej kwoty, którą można otrzymać. Jego zaletą jest to, że bardziej elastyczny jest również okres kredytowania oraz wymagane zabezpieczenia.

Dla kogo kredyt

Jeśli jesteś firmą, która zaczyna dopiero swoją przygodę w biznesie, a trudno ci pozyskać pieniądze z innych źródeł, ta oferta jest dla ciebie. Kredyt przeznaczony jest dla tzw. start-upów, czyli osób fizycznych, które właśnie rozpoczynają działalność gospodarczą lub posiadają firmę i pragną swój biznes rozwijać. Prowadzona działalność nie może jednak trwać dłużej niż 12 miesięcy. Pierwszą w Polsce instytucją finansową, która otrzymała poręczenie Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, jest FM Bank. Jeśli chcesz starać się o taki kredyt, nie możesz jednak jednocześnie korzystać z innych produktów kredytowych oferowanych przez ten bank.

Ile można dostać

Program zakłada dwie możliwości. Pierwsza opcja dotyczy przedsiębiorców, którzy dopiero startują lub istnieją krótko na rynku, ale potrzebują funduszy na dalszy rozwój. Każdy z nich może starać się o kredyt od 5000 do nawet 30 000. Na wyższą kwotę - od 20 000 do 80 000, mogą natomiast liczyć przedsiębiorcy, którzy planują wejść w biznes franczyzowy.

Szczegółowe warunki

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z biznesem, możesz otrzymać kredyt na okres od 3 do 24 miesięcy. Gdy działasz na zasadach franczyzy - do 24 miesięcy. W obu przypadkach oprocentowanie kredytu wynosi 16 proc.

Co zrobić, żeby dostać pieniądze

Aby uzyskać kredyt, jako startujący przedsiębiorca powinieneś przedstawić uproszczony biznesplan, w którym umieścisz takie informacje, jak szacowany przychód, krótki opis działalności oraz deklarację posiadania lub braku środków. Powinieneś także umieścić w nim prognozowane średnie miesięczne przychody.

Gdy działasz na zasadzie franczyzy, a starasz się o kredyt w ramach programu Progress, powinieneś przygotować następujące dokumenty:

- podpisaną umowę z franczyzobiorcą,

- uproszczony biznesplan, zawierający szacowany przychód,

- krótki opis działalności, nieruchomości lub lokalu - czy jest on dzierżawiony, czy własny.

Ważne jest także, abyś zaznaczył, czy posiadasz jakiekolwiek środki własne na rozbudowę biznesu. Koniecznie przedstaw także swoje przypuszczalne średnie miesięczne przychody. Warte podkreślenia jest także to, że aby otrzymać kredyt w tym przypadku, sieć franczyzowa, do której przystępuje kredytobiorca, musi działać od co najmniej 24 miesięcy. W obu przypadkach powinieneś ponadto dostarczyć dokumenty, takie jak:

- dowód osobisty,

- numer REGON, NIP,

- wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej,

- zeznanie podatkowe za ubiegły rok.

Więcej informacji znajdziecie na www.fmbank.pl oraz na profilu Ja i Mój Biznes na portalu Facebook.

Znaczne ułatwienia

- Dzięki poręczeniom Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego jako przedsiębiorca nie musisz przedstawiać żadnych dodatkowych zabezpieczeń kredytu.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze