SKOK-i stawiają na przedsiębiorczość

SE 2013-03-12 3:00

Dane oraz wskaźniki gospodarcze nie napawają optymizmem. Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego w styczniu 2013 r. odnotowano wzrost liczby bezrobotnych oraz stopy bezrobocia w stosunku do poprzedniego miesiąca oraz do analogicznego okresu w 2012 roku.

W końcu stycznia 2013 r. zarejestrowanych było 2 295,7 tys. bezrobotnych i liczba ta była wyższa o 7,4 proc. niż miesiąc wcześniej. W ujęciu rocznym wzrost bezrobocia wyniósł 8,2 proc. Z danych GUS wynika też, że w bieżącym roku 361 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienia grupowe, które obejmą 29,6 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 7,5 tys. osób. Widmo utraty pracy, rosnące koszty życia nie poprawiają nastrojów społeczeństwa. Polacy są jednak bardzo przedsiębiorczym narodem. Wiele osób zamiast czekać i załamywać ręce, przejmuje inicjatywę. Założenie własnej działalności gospodarczej jest dla nich receptą na kryzys.

Sektor MŚP to źródło rozwoju gospodarki

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw stanowi ważny element rozwoju gospodarczego naszego kraju. Takie firmy są źródłem zatrudnienia, inwestycji oraz innowacji. Działając z reguły na rynku lokalnym, znają swoje środowisko i szybko odpowiadają na jego potrzeby. Dostosowują swoje działania do zmieniających się okoliczności. Jak ważna jest elastyczność w prowadzeniu własnego biznesu, wie Karolina Borzykowska z Bydgoszczy, właścicielka Studia Urody. - Branża usług kosmetycznych jest bardzo konkurencyjna i wymaga poszerzania oferty o wciąż zmieniające się metody pielęgnacji ciała. Należy ciągle inwestować i się rozwijać. Nie wystarczy tylko śledzić nowinki. Aby przełożyć wiedzę na praktykę, trzeba brać udział w wielu odpłatnych szkoleniach. Inwestycje w nowy sprzęt też są bardzo kosztowne - ocenia pani Karolina.

Przedsiębiorcy wiedzą, że aby utrzymać się na rynku, muszą analizować jego potrzeby oraz przyglądać się działaniom konkurencji. Ważne jest też, aby umieć wsłuchiwać się w opinie i wymagania klientów. Takie myślenie pomaga podjąć racjonalne decyzje dotyczące ważnych zakupów czy kierunku rozwoju firmy, o czym przekonuje też Karolina Borzykowska. - "Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i codziennie mam styczność z moimi klientkami. Znam ich potrzeby i upodobania. Poszerzyłam zakres oferowanych usług o gabinet masażu. Wkrótce w moim salonie pojawi się możliwość wykonania zabiegu makijażu permanentnego. Odpowiednio i profesjonalnie zrobiony makijaż trwały pozwala wydobyć naturalne piękno, dlatego też staje się coraz bardziej popularny"- mówi właścicielka Studia Urody.

Przedsiębiorcy szukają partnera finansowego

Charakter potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw nie zawsze jest rozumiany przez wielkie komercyjne instytucje finansowe. Początkujący właściciele firm, którzy potrzebują zastrzyku finansowego na rozwinięcie swojej działalności, dla banków nie stanowią atrakcyjnych klientów. Polscy przedsiębiorcy coraz częściej zwracają się w stronę instytucji finansowych, które mogą zapewnić im większą dostępność usług. Poszukują partnerów finansowych, którzy będą traktować ich podmiotowo, a oferowane produkty będą dopasowane do ich indywidualnych potrzeb. Poszukują instytucji sprawdzonych i pewnych, dlatego też coraz więcej właścicieli firm należy do Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.

Potencjał drzemie w początkujących przedsiębiorcach

SKOK-i funkcjonują w Polsce od 20 lat. To instytucje oparte wyłącznie na polskim kapitale. Osoby korzystające z usług SKOK-ów nie są ich klientami, lecz członkami. Do SKOK-ów należy już ponad 2,5 mln Polaków. Indywidualne podejście do każdego, a także rzetelna i pomocna obsługa sprawiają, że ufa im 91 proc. ich członków. Dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie bardzo ważna jest możliwość współpracy z zaufanym partnerem finansowym.

Pani Karolina, gdy zaczynała siedem lat temu prowadzenie firmy, miała do dyspozycji niewielkie pomieszczenie. Jej profesjonalizm oraz zaangażowanie zostały szybko docenione przez klientki. Ich grono stale się zwiększało. Chcąc realizować swoje plany rozwoju, właścicielka Studia Urody po trzech latach od założenia działalności gospodarczej postanowiła zainwestować w kupno większego lokalu. W realizacji tego zamierzenia pomogła jej Kasa Stefczyka, gdzie w ciągu niecałych dwóch tygodni zostały dopełnione wszystkie formalności, łącznie z pomocą stworzenia biznesplanu. Pani Karolina, otrzymując pożyczkę w wysokości 80 tys. zł, mogła przeznaczyć pieniądze na rozwój swojej firmy.

Pasja i ciężka praca

Właścicielka Studia Urody dzięki pożyczce w Kasie Stefczyka, a także za sprawą swojego zaangażowania dziś może się cieszyć stabilnością finansową. Choć prowadzenie własnej firmy jest wymagające, pani Karolina jest zadowolona z efektów swojej pracy. Podkreśla, że nie musi się martwić o sfinansowanie dziecku wyjazdów podczas ferii zimowych czy wakacji.

Prowadzenie salonu daje jej także ogromne poczucie satysfakcji. Pani Karolina spełnia się w tym, co jest jej pasją. Jak sama podkreśla, robienie tego, co się bardzo lubi, jest kluczem do powodzenia w biznesie.

SKOK-i dostrzegają w początkujących przedsiębiorcach duży potencjał. Przystosowując swoją ofertę do potrzeb osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w świecie biznesu, pozwalają spełniać się pasjom i marzeniom wielu Polakom.

Misja społeczna spółdzielczych kas

SKOK-i obok oferowania dostępu do produktów i usług finansowych, pełnią również misję społeczną i obejmują swoim patronatem szereg inicjatyw, między innymi z zakresu kultury i sztuki. Włączyły się między innymi w sponsoring Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni oraz gdańskiego festiwalu DocFilm poświęconego ludzkiej godności i poszanowaniu pracy. Otrzymały tytuł oficjalnego sponsora filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas" . SKOK-i wspierają również Festiwal Teatru Polskiego Radia i TVP "Dwa Teatry" oraz Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".

Największa spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa w Polsce, Kasa Stefczyka, jest także mecenasem nowej produkcji filmowej - "Układ zamknięty" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Film opowiadający historię przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces w biznesie, a następnie padli ofiarą zmowy organów ścigania i skarbowych. Produkcja powstała na kanwie prawdziwych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2003 roku

w Krakowie. Gwiazdorska obsada, na czele z Januszem Gajosem i Kazimierzem Kaczorem, oraz szokujący temat sprawiły, że "Układ zamknięty" jeszcze przed premierą otrzymał prestiżową nagrodę świata biznesu - Wektora 2012 za "odwagę w dążeniu do przedstawiania prawdy o problemach, z którymi na co dzień zmagają się polscy przedsiębiorcy

w starciu z bezwzględną machiną urzędniczą".

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze