Choć "Raport o sytuacji banków w 2011 roku" opublikowany przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) pokazuje, że polski sektor bankowy jest stabilny i notuje znaczące wzrosty, warto zwrócić uwagę na fakt, iż w większości przypadków wypracowany przez nie zysk trafia do wąskiej grupy akcjonariuszy. Konsekwencją zaangażowania zagranicznego kapitału w polskich bankach jest również przemożny wpływ zawirowań na międzynarodowych rynkach finansowych na instytucje w naszym kraju.
W obliczu fali kryzysu coraz częściej klienci zwracają się do instytucji finansowych, które funkcjonują na innych zasadach niż banki nastawione wyłącznie na zysk. Oparte na zasadzie spółdzielczości i wzajemności Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, ze swoją polityką skoncentrowaną na społecznościach lokalnych, wzbudzają coraz większe zainteresowanie i przyciągają konsumentów, których rozczarowały typowo komercyjne działania banków. SKOK-i to dobrze zakorzenione, lokalne struktury finansowe, których działanie nakierowane jest na dobro wspólne i rozwój organiczny. Okazuje się, że w dobie rozszerzającego się kryzysu gospodarczego to właśnie instytucje spółdzielcze tworzą równe dla wszystkich szanse dostępu do korzystnych i wygodnych usług finansowych.
Tradycja i nowoczesność
Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe działają na polskim rynku finansowym od 1992 roku. W przeciwieństwie do banków komercyjnych nie skupiają się na maksymalizacji zysku, a na potrzebach członków i wartościach, które są im bliskie. Co więcej, SKOK-i bazują wyłącznie na polskim kapitale, a wypracowany zysk pracuje na rzecz członków-współwłaścicieli i wraca do nich w postaci jeszcze korzystniejszej oferty.
Filozofia działania Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych opiera się na chęci dostarczenia rzetelnych usług finansowych ludziom w tym miejscu, w którym tego potrzebują. Proponują usługi na dobrych warunkach, nie zapominając o osobach starszych, uboższych, czy w sektorze małych przedsiębiorstw - czyli grupach osób, które jako mniej atrakcyjni klienci mogą być pomijani w ofercie bankowej. Kasy oferują dostęp do produktów i usług zarówno dla osób prywatnych, jak i prowadzących działalność gospodarczą.
Po to, żeby służyć
Polskie SKOK-i są częścią międzynarodowej społeczności. Należą do Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU - World Council of Credit Unions) organizacji zrzeszającej odpowiedniki Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, której pierwszym wiceprzewodniczącym jest Grzegorz Bierecki - przewodniczący Rady Nadzorczej Krajowej SKOK. Do WOCCU na całym świecie należy 100 krajów. Jako instytucje o charakterze spółdzielczym funkcjonują w myśl zasady: "nie dla zysku, nie dla filantropii, lecz po to, żeby służyć".
Walczą z wykluczeniem finansowym i zapewnieniem równego dostępu do korzystnych usług finansowych. Kluczem do sukcesu unii kredytowych jest przede wszystkim identyfikowanie się członków unii z instytucjami, do których należą.
Przywiązanie do wartości i realizowanie misji społecznej nie wyklucza ich dynamicznego rozwoju i innowacyjności świadczonych usług. Podstawą właściwego doboru oferty i zapewnienia najwyższej jakości obsługi członków Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych jest prawidłowe zrozumienie ich potrzeb. Znalezienie partnera finansowego, który będzie rozumiał i dbał o interesy konsumenta jest szczególnie ważne dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych prowadzących małe firmy, którzy potrzebują "produktów szytych na miarę". Kasy, wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, oferują więc korzystne usługi finansowe dopasowane do ich potrzeb.
Realizacja tego zadania wypada pomyślnie, a dowodem na to jest przyznanie Godła Jakości Obsługi, już po raz drugi, Kasie Stefczyka. Wyróżnienie jest tym cenniejsze, że o wyborze laureata nie decyduje specjalnie w tym celu powołana komisja, tylko właśnie konsumenci, którzy każdego dnia korzystają z usług Kas.
- Najważniejszą różnicą jest to, że jest to nagroda przyznawana przez 12 miesięcy i to członkowie Kasy - nasi spółdzielcy, mogą za pomocą portalu Jakość Obsługi i Facebooka, wpisywać komentarze i oceny naszej działalności - mówi Ryszard Czerwonka, wiceprezes nagrodzonej Kasy Stefczyka, i dodaje - Najbardziej nas chwalą za bezpośredni kontakt, za taką rodzinną atmosferę. Otrzymać nagrodę od ludzi, na rzecz których świadczy się usługi, to wyjątkowy prestiż.
Sprawne zarządzanie
Bankowość elektroniczna jest jedną z łatwiejszych i przyjemniejszych form umożliwiających szybki i bezpieczny dostęp do środków znajdujących się na rachunku osobistym. SKOK-i chcąc ułatwić sprawne zarządzanie pieniędzmi oferują rachunek, który gwarantuje wygodny dostęp do konta przez całą dobę za pośrednictwem internetu lub telefonu. Możliwość ta jest szczególnie przydatna dla osób prowadzących działalność gospodarczą, dla których taka forma obsługi konta pozwala na oszczędność czasu. Do konta osobistego z dostępem internetowym, dzięki usłudze e-skok (dla członków Kasy Stefczyka) lub eskok, dołączona jest karta Visa, która umożliwia członkom Kas płacenie za zakupy czy wypłatę gotówki z bankomatów sieci SKOK24, Global Cash i eCard bez żadnych dodatkowych opłat.
SKOK-i starają się dotrzeć do swych przyszłych i obecnych członków, także przez bogatą sieć placówek na terenie całego kraju, również w mniejszych miejscowościach. Mimo gwałtownego rozwoju bankowości elektronicznej nie zapominają o tych, którzy z różnych względów wolą wizytę w oddziale, gdzie mogą liczyć na opiekę profesjonalnego doradcy finansowego, który pomoże przy wypełnianiu formalności i odpowie na pytania dotyczące oferty i dostępnych produktów.
Gotówka od ręki
W trosce o zapewnienie całodobowego dostępu do gotówki, SKOK-i coraz bardziej rozbudowują sieć bankomatów, których obecnie jest już blisko 900.
Bankomaty sieci SKOK24 wyróżniają nowoczesne rozwiązania technologiczne zabezpieczające transakcje przed nieuprawnionym użyciem oraz łatwość obsługi. Dbając o bezpieczeństwo transakcji członków SKOK, wszystkie instalowane bankomaty wyposażone są w funkcję zabezpieczającą przed nielegalnym kopiowaniem kart. Posiadają przejrzyste elementy menu, zapewniając wygodny dostęp do gotówki przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu.
Ponadto wszystkie bankomaty oraz system autoryzacyjny zainstalowany w Centrum Obsługi Kart i Terminali Towarzystwa Finansowego SKOK S.A., posiadają certyfikat EMV, który jest jedynym skutecznym zabezpieczeniem przed transakcjami oszukańczymi w bankomatach.
Atrakcyjne lokaty, pożyczki, kredyty
Przygotowując ofertę produktów finansowych Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe nie lekceważą podmiotów, które pomijane są przez komercyjne instytucje finansowe. Wykorzystują więc możliwości, jakie otwiera przed nimi nowelizacja ustawy dot. SKOK, która umożliwia finansową obsługę firm z tzw. trzeciego sektora, czyli fundacji, stowarzyszeń czy spółdzielni mieszkaniowych. Kasy przygotowują dla nich dobry rachunek, atrakcyjne lokaty i pożyczki na korzystnych warunkach.
Dobre konto
Mając świadomość, że konto firmowe to jeden z najważniejszych elementów funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku, w ofercie Kasy Stefczyka znajduje się specjalny rachunek rozliczeniowy dla przedsiębiorców. Rachunek Tandem został przygotowany dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą indywidualnie lub w formie spółki cywilnej.
Głównym przeznaczeniem rachunku jest gromadzenie środków pieniężnych oraz przeprowadzenie rozliczeń finansowych związanych z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą.
- Z rachunku Tandem korzystać można zarówno w oddziale, jak i przez Internet. Do rachunku dołączona jest karta Visa, przedsiębiorcy mogą uzyskać linię pożyczkową, a co więcej - wpłaty na własne konto są darmowe, co dziś na rynku jest niemałą korzyścią i co bez wątpienia zauważą przedsiębiorcy po przeanalizowaniu różnych ofert. Warto zwrócić uwagę także na fakt, iż przystępując do SKOK-u stajemy się członkiem i jednocześnie współwłaścicielem tej instytucji, nie zaś klientem, który dla banku jest tylko częścią statystyki - mówi Krzysztof Lewandowski, dyrektor Departamentu Sprzedaży Kasy Stefczyka.