Super Biznes - Czas cinkciarzy minął!

2014-07-29 4:00

Rozmowa z Marcinem Lewickim współwłaścicielem łódzkiego portalu internetowego Kantor77.pl

- Jak powstał pomysł na założenie e-kantoru? Co było największym wyzwaniem?Skąd środki na realizację pomysłu?

- Pomysł na kantor internetowy zrodził się tuż po tym, jak razem ze wspólnikami zdaliśmy sobie sprawę, ile cennych kontaktów biznesowych posiadamy. Mówią, że pierwszy milion trzeba ukraść - nam na szczęście udało się go zarobić. Swoją część wkładu zarobiłem, pracując dla banku inwestycyjnego, zaś moi wspólnicy - prowadząc przedsięwzięcia na szeroką skalę w sektorze paliwowym, budowlanym i finansowym. Największym wyzwaniem było dla nas stworzenie autorskiego systemu informatycznego, który będzie spełniał wysokie wymogi bezpieczeństwa. Z perspektywy czasu śmiało możemy uznać, że to nam się udało.

- Jak działa platforma wymiany walut? Jaki jest czas realizacji transakcji?

- Aby przeprowadzić transakcję, należy się zarejestrować, zalogować i kilkoma kliknięciami myszki wymienić walutę - to tak naprawdę tyle. Czas realizacji transakcji to w 90 proc. do 3 godzin roboczych, 10 proc. przeskakuje na następny dzień, gdyż przeważnie pieniądze są przesłane po tak zwanej godzinie granicznej sesji wychodzących w bankach. Kantor online oferuje całkowicie bezpieczne transakcje, których można dokonywać na wiele sposobów: przez Portfel Walutowy, rachunki bankowe. Uruchomiliśmy także usługę telefoniczną - wykwalifikowani doradcy w kilka chwil wykonują wszystkie potrzebne czynności, od razu potwierdzają transakcje i przekazują klientowi niezbędne informacje. Pomysł na takie rozwiązanie zaczerpnięty został prosto z parkietu giełdowego, gdzie instytucja brokera już dawno zyskała zaufanie odbiorców.

Zobacz: Super Biznes - Emerytura, czyli wróżenie z fusów

- Co można zyskać wymieniając waluty online, na czym polegają oszczędności dla użytkowników internetowego kantoru?

- Zyskać można przede wszystkim pieniądze, ale także tak bardzo cenny dzisiaj czas. Kursy są znacznie bardziej atrakcyjne od bankowych, a i doradcy bardziej pomocni i uprzejmi. Kantory internetowe coraz częściej przynoszą również nadspodziewanie wysokie oszczędności dla biznesu. Dla przedsiębiorstw z sektora MŚP o obrotach około 1 mln euro miesięcznie wynoszą one nawet do 120 tys. złotych rocznie.

- Jakie są zalety kantoru internetowego w porównaniu ze stacjonarnym, czym się różni od tradycyjnego?

- Przede wszystkim nie trzeba wychodzić z domu, aby wymienić walutę. Możemy także zlecić dyspozycję z każdego miejsca na świecie. Dodatkowo w łatwy i szybki sposób porównujemy oferty poszczególnych kantorów, bez biegania od punktu do punktu w celu sprawdzenia najkorzystniejszego kursu. Kantor internetowy pozwala wybrać najlepszą ofertę pod względem np. spreadu dla wymienianej waluty, kosztów przelewów, ale również i reputacji. Dzięki internetowej wymianie można także na bieżąco śledzić wszystkie realizowane transakcje, co przydaje się szczególnie w przypadku przedsiębiorców.

- Kto najczęściej korzysta z usług Kantora77?

- Są to najczęściej firmy i osoby pracujące za granicą, a także ci, którzy spłacają kredyty hipoteczne w obcej walucie. Często zdarzają się też osoby potrzebujące jednorazowej usługi wymiany waluty np. przed wyjazdem wakacyjnym. Klientów liczymy już w dziesiątkach tysięcy. Firmy, które raz spróbują, już nie odchodzą, dzięki czemu możemy pochwalić się stuprocentowym wskaźnikiem retencji klienta biznesowego. Średnia wartość transakcji to ok. 10 tys. euro, a najczęstsze waluty wymieniane w kantorach internetowych to euro, franki szwajcarskie, dolary amerykańskie i funty.

- W jaki sposób chce pan zachęcić do korzystania z e-kantoru i jak chce pan wygrywać z konkurencją?

- Może zacznijmy od mojej osobistej gwarancji i wzięcia odpowiedzialności za pieniądze klientów. Nasze wewnętrzne procedury zabezpieczeń są tak skonstruowane, że taka obietnica przychodzi mi z łatwością. Nasze kursy w porównaniu z bankami, a nawet ze wszystkimi innymi kantorami internetowymi na dzień dzisiejszy są najlepsze w Polsce. Platforma ma także przejrzystą stronę internetową oraz zapewnia możliwość proaktywnego kontaktu pomiędzy klientem a kantorem, np. na stronie www jest numer telefonu do konsultanta, który pomoże wymienić walutę i odpowie na wszystkie pytania w sposób zrozumiały i profesjonalny, a to wciąż rzadka rynkowa praktyka. Jesteśmy w trakcie projektowania profesjonalnej platformy transakcyjno-tradingowej. Nowa, lepiej zabezpieczona nawet od bankowych platforma Kantor77.pl będzie szybsza, dokładniejsza, a co najważniejsze, tańsza od tradycyjnych form kantorów internetowych. Planujemy zaprezentować ją jeszcze w tym roku.

- Jak Kantor77 zapewnia bezpieczeństwo transakcji?

- Wewnętrzne procedury danego kantoru również mogą zapewnić klientom bezpieczeństwo. W Kantor77.pl są to poziomy kasjerskie oraz poziomy doradców. Weryfikacje przelewów i transakcji następują automatycznie i manualnie, w zależności od kwot, mogą być nawet 3-stopniowe. W czasie transakcji gotówka przez cały czas znajduje się na koncie bankowym i nikt nie ma do niej dostępu. Pieniądze użytkowników nie są w żaden sposób inwestowane w trakcie oczekiwania na wymianę waluty i nie finansują działalności firmy. Kantor77.pl drobiazgowo sprawdza też dotychczasową karierę zawodową swoich pracowników, by nie narazić się na współpracę na przykład z osobami o przeszłości kryminalnej. Wyznacznikiem wiarygodności kantoru jest również licencja Narodowego Banku Polskiego, nadawana kantorom internetowym posiadającym stacjonarne punkty obsługi. Wiarygodność kantorów możemy również sprawdzić poprzez opinie dotychczasowych użytkowników.

- Czy kantory internetowe są nadzorowane przez KNF?

- Nie, tylko kantory posiadające licencje krajowej instytucji płatniczej.

- Jak wybrać kantor? Jak sprawdzić jego wiarygodność?

- Najlepiej wybrać taki, który posiada licencję NBP oraz dodatkowo licencję KNF. Warto przelać najpierw niedużą kwotę i sprawdzić, czy kantor nie został założony gdzieś w wynajętym mieszkaniu, skąd można zniknąć w kilka godzin. Dodatkowo osobiście zadzwoniłbym do obsługi kantoru i zadał kilka wręcz inwigilujących pytań. Gdyby firma mieściła się w mojej okolicy, to nie omieszkałbym udać się także do jej siedziby.

- Jaką strategię na najbliższe lata planuje firma?

- Chcemy udowodnić wszystkim, że czas cinkciarzy minął. W przyszłości planujemy ekspansję międzynarodową. Naszym celem jest także ciągła dywersyfikacja i ulepszanie oferty dla klientów, zarówno indywidualnych, jak i biznesowych.

- Czy kantory internetowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, czy Polacy bardziej im ufają?

- Zainteresowanie kantorami internetowymi w ostatnich latach nieprzerwanie rośnie. Coraz więcej transakcji walutowych dokonywanych jest przez Internet, co jest dużą szansą dla nowo powstających firm. Obecnie znajdujemy się blisko szczytu hossy polskiej gospodarki eksportowo-importowej, a więc hossa kantorów internetowych również zbliża się wielkimi krokami.

Zobacz: Super Biznes. Hubert Biskupski: Państwowy kapitalizm

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze