Super Biznes: Już trzy lata e-myta na drogach

2014-06-24 4:00

W lipcu mijają trzy lata od wprowadzenia elektronicznego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL, który zastąpił obowiązujące do tego czasu nieefektywne winiety. Obecnie obejmuje on 2653 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA.

Od początku funkcjonowania systemu viaTOLL do państwowej kasy wpłynęły ponad 3 mld zł. przeznaczonych na budowę i modernizację dróg w Polsce.

Nieszczelne winiety

Przed wprowadzeniem systemu viaTOLL w Polsce obowiązywały winiety. Jednak kupowało je zaledwie około 15 proc. zobowiązanych do tego kierowców, a skuteczność poboru opłat wynosiła niespełna 30% (większość kierowców tranzytowych, zwłaszcza ze Wschodu, przejeżdżała przez Polskę w ogóle nie płacąc). W dodatku prywatni koncesjonariusze otrzymywali od państwa zwrot kosztów przejazdu ciężarówek zarządzanymi przez nie odcinkami autostrad, a koszty dystrybucji winiet znacząco obniżały wpływy z uiszczanych opłat drogowych. W 2011 roku ten archaiczny, deficytowy system został zastąpiony nowoczesnym rozwiązaniem elektronicznym.

Nie tylko dla ciężarówek

Obecnie kierowcy samochodów oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów (niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej) zobowiązani są do płacenia za przejazdy za pośrednictwem elektronicznego systemu poboru opłat viaTOLL. Od lipca 2012 roku z tej formy płacenia za państwowe autostrady mogą korzystać również kierowcy samochodów osobowych, którzy wyposażą swoje auto w niewielkie urządzenie pokładowe viaAUTO. Stanowi ono alternatywę dla manualnego sposobu płacenia za przejazd płatnymi odcinkami A2 (Konin - Stryków) i A4 (Gliwice - Wrocław). W skrócie: zamiast stać na bramkach poboru opłat, można przejechać przez nie właściwie bez zatrzymywania się, oszczędzając przy tym zarówno czas, jak i paliwo.

Przymocuj i jedź

Wygodne, niewiele większe niż pudełko zapałek, urządzenie pokładowe viaAUTO przesyła informacje o wjeździe i zjeździe z autostrady umożliwiając tym samym automatyczne naliczanie opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrad. Niewielkie wymiary tego gadżetu pozwalają bez problemu przykleić go na przedniej szybie auta. I to wszystko! ViaAUTO nie wymaga zewnętrznego zasilania, a jego bateria wystarczy na ok. 7 lat użytkowania. Koszt zakupu urządzenia to jednorazowy wydatek w wysokości 135 zł. W przeciwieństwie do urządzenia viaBOX, viaAUTO może być wykorzystywane w kilku samochodach.

ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail

Czytaj: Super Biznes: Świetny interes na dwóch kółkach

viaAUTO od ręki

Nie są też wymagane żadne formalności - rejestracja nie jest obowiązkowa. Przed wyruszeniem w trasę kierowca może doładować urządzenie, z którego będą ściągane środki podczas przejazdu danym odcinkiem autostrady. Urządzenie można doładować za pośrednictwem przelewu lub w jednym z Miejsc Obsługi Klienta, których adresy oraz godziny otwarcia dostępne są na stronie operatora (www.viatoll.pl). Jeśli zabraknie środków na przejazd, opłata może być uiszczona na bramce, tradycyjnym sposobem.

Elektroniczna przyszłość

Zgodnie z zapewnieniami minister infrastruktury i rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej, od 2016 roku wszyscy użytkownicy samochodów osobowych, będą korzystać przede wszystkim z systemu płatności elektronicznej. Ma on przyspieszyć i usprawnić procedurę wnoszenia opłat, ograniczyć korki na placach poboru, zwiększyć ich przepustowość i przynieść oszczędności zarówno dla skarbu państwa, jak i samych kierowców. Dodatkowo w najbliższym czasie planowana jest specjalna promocja cenowa urządzenia viaAUTO oraz, co najważniejsze, wydzielenie specjalnych pasów do szybkiej płatności elektronicznej, przeznaczonych dla pojazdów osobowych wyposażonych w urządzenie viaAUTO.

PLANOWANE ROZSZERZENIA (łącznie 264 km)

1.09.2014

A1 - Czerniewice

- Włocławek Zachód, Świerklany - Gorzyczki

A4 - Jarosław Zachód - Korczowa

S8 - Syców Wschód

- Wieluń, Łask - Rzgów

S14 - Pabianice Północ - Róża

S19 - Rzeszów Zachód - Świlcza

DK 90 - Jeleń - Baldram

1.10.2014

A1 - Włocławek Zachód - Kowal

A4 - Dębica Wschód - Rzeszów Północ

10 najbardziej dochodowych dróg w systemie viaTOLL

*A4 - 172,55 mln zł

*A2 - 77,31 mln zł

*S8 - 74,11 mln zł

*S7 - 41,07 mln zł

*A1 - 31,24 mln zł

*DK92 - 24,94 mln zł

*S3 - 23,68 mln zł

*S1 - 19,95 mln zł

*S6 - 12,35 mln zł

*DK7 - 11,59 mln zł

Fakty na temat systemu viaTOLL

* 3,065 mld złotych wpływów (od 1 lipca 2011 do 31 maja 2014)

* Średnio 3 mln zł wpływów dziennie

* Ponad 798 tys. pojazdów w systemie, 434 tys. zarejestrowanych użytkowników (firm), ponad 1 mln 5975 tys. wydanych urządzeń viaBOX.

* Ponad 7,3 tys. sprzedanych urządzeń viaAUTO i ponad 1,2 tys. przekazanych w użytkowanie służbom ratowniczym.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze