Super Biznes: Oprowadzaj wycieczki i zarabiaj

2014-05-27 4:00

Marzysz o podróżach, pasjonują cię miejskie wycieczki i piesze wędrówki, a do tego potrafisz ciekawie opowiadać o miejscach, które odwiedzasz? Zostań przewodnikiem turystycznym lub pilotem zorganizowanych grup. To opłacalne zajęcie.

Zgodnie z ustawą o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (tzw. ustawa deregulacyjna), obowiązującą od 1 stycznia 2014 r., pilotem wycieczek lub przewodnikiem turystycznym miejskim, terenowym lub górskim może zostać każdy dorosły, który ma wykształcenie co najmniej średnie i nie był karany za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego. Do wykonywania takiego zawodu nie potrzeba już licencji. To znaczy, że nie trzeba już przechodzić płatnych specjalistycznych kursów i zdawać państwowych egzaminów. To, że takie kursy i licencje nie są już wymagane przepisami, nie oznacza, że szkolenia zawodowe dla przyszłych przewodników w ogóle zniknęły z rynku. Jeśli przed podjęciem pracy w charakterze pilota lub przewodnika wycieczek chciałbyś się dokształcić w zakresie turystyki, zasad pracy przewodnika, historii danego miejsca, a nawet poprowadzić na próbę wycieczkę lub obserwować oprowadzanie jej, wciąż możesz skorzystać ze szkoleń. Takie oferty znajdziesz na stronach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Cena jednego kursu (250 godzin) wynosi ok. 1,5 tys. zł.

Cenne umiejętności

Po to, by z sercem wykonywać zawód pilota lub przewodnika wycieczek i tym samym nie narzekać na brak klientów, trzeba być miłośnikiem turystyki, znać przynajmniej jeden język obcy, wykazać się znajomością prawa oraz zasad kulturowych obowiązujących w danym miejscu, a także mieć w jednym palcu historię. Przewodnik musi też interesująco opowiadać i potrafić zainteresować turystów. Na rynku nie utrzymają się osoby nieznające dobrze miejsca, po którym oprowadzają turystów, i podchodzące do swoich zadań z nonszalancją.

Zobacz też: Super Biznes: Świetny interes na dwóch kółkach

Godna dniówka

Na usługach pilota lub przewodnika wycieczek można nieźle zarobić. Działający w branży przewodnicy niechętnie mówią o swoich zarobkach. Może to być związane z tym, że w tym zakresie są dość duże rozbieżności. Przewodnik miejski w zależności od lokalizacji za dzień swojej pracy (ok. 8 godzin) liczy sobie od 100 do 400 zł netto. Stawki pilotów wycieczek zarówno krajowych, jak i zagranicznych są zwykle nieco wyższe. Oczywiście oprócz tego pilot ma zapewniony nocleg, wyżywienie i transport.

Praca w pojedynkę

Aby pracować jako przewodnik czy pilot wycieczek, nie trzeba wcale zakładać firmy. Można wyłącznie pracować dla biur podróży lub na własną rękę. Można takie usługi świadczyć na podstawie umowy cywilnoprawnej jako osoba fizyczna. O jednoosobowej działalności gospodarczej powinni pomyśleć ci, którzy pragną utrzymywać się z zajęcia przewodnika. Co zrobić, by założyć firmę? Wystarczy wpisać firmę do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeśli dysponujesz podpisem elektronicznym lub masz konto w e-PUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej), formalności załatwiasz online. Jeśli wolisz tradycyjne postępowanie administracyjne, powinieneś udać się do urzędu gminy i ZUS.

Polowanie na turystę

Szukanie klientów nie jest proste, bo rynek turystyczny jest dość mocno nasycony. Warto więc rozejrzeć się za niszą. Najważniejsza jest ciekawa oferta, która przyciągnie odbiorców. Strzałem w dziesiątkę mogą być wycieczki tematyczne lub ukazujące miejsca niedostępne dla wszystkich (np. zabytkowe podziemia). Zawsze jednak trzeba być przygotowanym też na trasę głównymi szlakami turystycznymi. Swoją ofertę najlepiej zamieszczać na wszelkich portalach i serwisach turystycznych, aktywnie działać na portalu społecznościowym i koniecznie nawiązać współpracę z biurami podróży.

Wiadomości se.pl na Facebooku

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze