Super Biznes: Zmień dostawcę energii

2014-06-24 4:00

Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że do tej pory na zmianę sprzedawcy prądu zdecydowało się ponad 105 tys. przemysłowych odbiorców energii. Liczba gospodarstw domowych, które obniżyły koszty energii przez zmianę jej sprzedawcy, przekroczyła już 160 tys.

To już prawie 7 lat, od kiedy wszyscy nabywcy energii elektrycznej uzyskali prawo do zmiany jej sprzedawcy. Oferty cenowe na rynku dostaw energii są konkurencyjne, dlatego wybierając korzystniejszą, można sporo zaoszczędzić. A jednak wielu odbiorców nie korzysta z możliwości oferowanych przez rynek.

Co nas powstrzymuje

Czynnikiem najbardziej odstraszającym są w przypadku chęci zmiany sprzedawcy energii elektrycznej domniemane skomplikowane procedury, mające jakoby wiązać się z dodatkowymi opłatami. Polacy obawiają się także, że jeśli zechcą kupować energię od firmy innej niż do tej pory, narażą się na przerwy w dostawie prądu. Żadna z tych obaw nie ma odbicia w rzeczywistości. Proces zmiany sprzedawcy jest prosty, nic nie kosztuje, a energia dostarczana jest bez przerw. Nie mają co do tego wątpliwości przedsiębiorcy i mieszkańcy Europy Zachodniej, gdzie na bieżąco sprawdza się rynkowe oferty i promocje, i w związku z płynącymi z nich korzyściami, często zmienia się sprzedawców energii. Ale i u nas przedsiębiorcy, chcąc obniżyć ponoszone przez siebie opłaty za prąd, coraz częściej decydują się na podpisywanie korzystniejszych umów z nowymi sprzedawcami.

Ważna nie tylko cena

- Rozglądając się za tańszym niż dotychczas dostawcą energii, powinno się wziąć pod uwagę nie tylko oferowaną przez nich cenę prądu, ale i opłaty dodatkowe, np. za dystrybucję, czy handlowe. Ważne jest też uwzględnienie oferowanych usług dodatkowych. W wyborze najlepszego i najtańszego sprzedawcy pomoże profesjonalny doradca energetyczny. Jego rola polega na szukaniu oszczędności w firmie poprzez przeprowadzenie wnikliwej analizy energetycznej. Doradzając, weźmie pod uwagę nie tylko cenę sprzedawcy za kilowatogodzinę energii, lecz także sprawdzi, czy taryfa dystrybucyjna jest dopasowana do potrzeb klienta - tłumaczy Daniel Krawiec, ekspert z Energii Dla Firm, największego niezależnego sprzedawcy energii elektrycznej.

Czytaj: Super Biznes: Oprowadzaj wycieczki i zarabiaj

ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze