Tablet - gadżet czy następca komputera

2012-05-15 4:00

Tablety to nowość na polskim rynku. Chociaż ich popularność wciąż rośnie, to dla większości pozostają kosztowną zabawką. Nie jest jednak wykluczone, że za jakiś czas to właśnie one wejdą w skład podstawowego wyposażenia każdego biznesmena.

Zalety tabletów doceniły już firmy ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanie coraz częściej zachęcają swoich pracowników do korzystania ze swobody, jaką gwarantuje jeden płaski gadżet. Jak wynika z zeszłorocznych badań rynku IT w USA, z najnowszej rewolucji technologicznej skorzystały głównie działy marketingu i sprzedaży oraz służba zdrowia. W jednym i drugim przypadku zadecydowała możliwość natychmiastowego dostępu i prezentacji danych, formularzy oraz materiałów graficznych.

Przede wszystkim ergonomia

Niewielkie wymiary, długa żywotność baterii oraz intuicyjny interfejs czynią z tabletu idealne urządzenie do pracy w biegu. To właśnie na ergonomię zwracają uwagę producenci chcący sprostać wymaganiom nowoczesności. Według nich tablet ma szansę zastąpić tradycyjne komputery w świecie, w którym najważniejszym atrybutem biznesmena jest mobilność i wielofunkcyjność. Jak podkreślają entuzjaści nowych technologii, dzięki tabletowi będziemy mogli wkrótce zapomnieć o stosach dokumentów, formularzy i faktur zalegających na biurkach.

Na zmiany trzeba będzie jednak trochę poczekać. Jednym z głównych problemów jest brak kompatybilności między poszczególnymi modelami tabletów. Konieczność korzystania z przypisanego do urządzenia systemu operacyjnego znacznie zawęża możliwości użytkownika. Aby cieszyć się pełnymi możliwościami tabletu, należy zaopatrzyć się w firmowe akcesoria, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wiele wysiłku wymaga też często dostosowanie sprzętu do realiów, w których pracujemy: nie każdy system obsługuje dokumenty z polskimi czcionkami. Kompatybilności tabletu należy poświęcić szczególną uwagę - każde niedopatrzenie może sprawić, że szybko pożałujemy nowej inwestycji.

Jednak nie należy się zrażać - już niedługo tablety mogą znacznie ułatwić życie każdego przedsiębiorcy. Dzięki jednej aplikacji możemy złożyć zamówienie, zatwierdzić fakturę, skontaktować się z klientem czy zaplanować spotkanie. Nasza wyobraźnia i parę kliknięć to wszystko, co dzieli nas od sprawnego zarządzania firmą bez wielkich nakładów finansowych.

Wysokie bezpieczeństwo

Tablety to nie tylko wygoda, to również bezpieczeństwo. Nowoczesne zabezpieczenia wbudowane w większość z nich pozwalają na szybkie zlokalizowanie urządzenia w wypadku kradzieży. W przypadku ściśle poufnych danych istnieje również możliwość zdalnego skasowania ich. Dzięki temu informacje o klientach i transakcjach nie wpadną w niepowołane ręce.

Prestiż też ważny

Mimo ograniczeń, tablet ma jedną niewątpliwą zaletę. Elegancja wykonania tych urządzeń doda prestiżu każdemu, kto potrafi wykorzystać ją do korzystnego zaprezentowania swojej firmy. Umiejętne wykorzystanie zalet nowoczesnego gadżetu z pewnością zaskarbi sobie sympatię wszystkich entuzjastów najnowszych technologii.

Choć możliwości tabletów są wciąż ograniczone, możemy być dobrej myśli. Świat biznesu wymaga nowych, mobilnych rozwiązań i jest wyłącznie kwestią czasu, zanim producenci pójdą za ciosem.

Najnowsze