Nowe połączenia FlixBusa wystartują z Tallinna, Rygi, Wilna i Kowna. Pierwsze autobusy, w pełnym standardzie FlixBusa, wyruszą w trasę już 16 lipca 2020 roku. - Bardzo się cieszymy, że po miesiącach przygotowań i mimo opóźnień związanych z pandemią możemy w końcu kontynuować nasze plany dotyczące Litwy, Łotwy i Estonii – powiedział Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBusa w Polsce i na Ukrainie, który odpowiada również za rozwój spółki w krajach bałtyckich – Naszym celem jest umożliwienie mieszkańcom krajów bałtyckich dostępu do całej europejskiej siatki połączeń FlixBusa poprzez główne huby w Warszawie i Berlinie.
ZOBACZ TEŻ: Spore zmiany we Flixbusie. Przewoźnik rusza do Czech, Francji i Belgii oraz wzmacnia siatkę krajową
Pierwszym lokalnym partnerem autobusowym FlixBusa w krajach bałtyckich została firma Ollex z Wilna (Litwa), która obsłuży większość nowych połączeń. Przedłużoną linię z Berlina przez Warszawę do Wilna w dalszym ciągu będzie obsługiwał Żak Express. Bilety na nowe połączenia dostępne są już w sprzedaży.
Odbudowana oferta w Polsce
Start FlixBusa w krajach bałtyckich był uzależniony między innymi od tempa i efektów wznawiania połączeń w Polsce – tak, aby bazując na wygodnym systemie przesiadkowym, pasażerowie podróżujący z krajów bałtyckich mogli mieć łatwy dostęp do rozbudowanej siatki FlixBusa w Polsce, Europie Zachodniej i Południowej. Reaktywacja połączeń FlixBus Polska rozpoczęła się 28 maja 2020 i systematycznie, co tydzień, odmrażane były kolejne linie.
- To było niezwykle intensywne sześć tygodni, ale bardzo zależało nam, aby przed sezonem wakacyjnym udostępnić naszym pasażerom atrakcyjną ofertę wygodnych i bezpiecznych podróży – podsumowuje Michał Leman – Obecnie, siatka połączeń FlixBus Polska została już w większości odbudowana i składa się z ponad 120 kierunków krajowych oraz 110 europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Chorwacji czy Holandii.
Rozszerzone procedury bezpieczeństwa i higieny
Na wszystkich połączeniach FlixBusa w Polsce i krajach bałtyckich obowiązują rozszerzone standardy bezpieczeństwa i higieny w celu zapewnienia maksymalnej ochrony pasażerów, kierowców i pracowników FlixBusa. Uwzględniają one przede wszystkim:
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Wars wraca na tory w Pendolino. Jakie zasady sanitarne obowiązują w pociągu?
· Obowiązek noszenia maseczki lub zasłaniania ust i nosa przez pasażerów i kierowców podczas odprawy oraz podróży FlixBusem;
· Bezdotykowa kontrola biletów i dokumentów przy wejściu na pokład;
· Obowiązek dezynfekcji rąk przez pasażerów podczas wejścia do pojazdu (środek dezynfekujący udostępniony przez przewoźnika);
· Wejście na pokład wyłącznie środkowymi drzwiami;
· Załadunek i pobranie bagażu z luku, a także wchodzenie na oraz opuszczanie pokładu z uwzględnieniem 2-metrowych odstępów.
· Profesjonalna, kompleksowa dezynfekcja pojazdów po każdej podróży oraz dodatkowa dezynfekcja najczęściej dotykanych powierzchni realizowana przez personel FlixBusa na głównych dworcach.
Jednocześnie, FlixBus apeluje do podróżnych o uważne monitorowanie samopoczucia i podróżowanie tylko wówczas, gdy jesteśmy w dobrej kondycji zdrowotnej. Oprócz wyżej wymienionych zasad, podróżni są zobowiązani do przestrzegania lokalnych przepisów i środków bezpieczeństwa obowiązujących w kraju, w którym przebywają.