Będziemy dopłacać do konta w banku! Klienci tego banku będą tracić swoje oszczędności

2021-03-09 8:21 PAP tryb
500+, pieniądze
Autor: pixabay.com./zdjęcie poglądowe Nowe wnioski o 500+. Jak składać w Opolu? Terminy, szczegóły

Pierwszy bank w Polsce wprowadzi ujemne oprocentowanie depozytu klientów indywidualnych - pisze we wtorek "Rzeczpospolita", powołując się na nieoficjalne informacje. A to dopiero początek złych wiadomości! - Decyzja o obciążeniu oszczędności przez jednego z liderów sektora spowodowałaby, że podobny ruch wykonałyby kolejne banki - czytamy w dzienniku.

Ujemne oprocentowanie w bankach

Z nieoficjalnych informacji "Rz" wynika, że "czołowy polski bank szykuje się do wprowadzenia ujemnej stawki depozytów lub prowizji dla klientów indywidualnych". - To by oznaczało, że już nie tylko oszczędności firm, ale teraz także przeciętnego klienta indywidualnego będą obciążone nową daniną. W 2020 r. polskie banki po raz pierwszy wprowadziły regularne, miesięczne ujemne oprocentowanie lub prowizje od dużych złotowych depozytów przedsiębiorstw spoza branży finansowej" - czytamy. Według dziennika "decyzja o obciążeniu oszczędności przez jednego z liderów sektora spowodowałaby, że podobny ruch wykonałyby kolejne banki". "Branża może zdecydować się na takie niekonwencjonalne działanie w reakcji na tąpnięcie rentowności z powodu pandemii" - podaje gazeta.

Dramat pacjentów! NFZ zawiesza zabiegi i leczenie w szpitalach

Polacy o nowych podatkach

Jak zaznacza "Rz", polskie banki w oficjalnych komentarzach bardzo ostrożnie wypowiadają się w tej sprawie. "Twierdzą, że dopóki nominalne stopy procentowe u nas nie spadną poniżej zera, nie będą wprowadzać ujemnego oprocentowania dla klientów indywidualnych. W nieoficjalnych komentarzach przyznają, że muszą rozważać takie ruchy już teraz, bo konieczna jest obrona rentowności" - wskazuje

Najnowsze