Kiedy otworzą szkoły, przedszkola, żłobki? Kiedy dzieci wrócą do szkół? Planowany termin i data

i

Autor: pixabay Kiedy otworzą szkoły, przedszkola, żłobki? Kiedy dzieci wrócą do szkół? Planowany termin i data

Będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jak złożyć wniosek? Do kiedy? [TERMINY]

2020-04-27 16:46

Od 27 kwietnia obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z zamknięciem placówek oświatowych z powodu koronawirusa. Wnioski o zasiłek można składać do 3 maja.

Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Poprzednie wydłużenie terminu składania wniosków obowiązywało do 26 kwietnia. Teraz, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów obowiązującego od 27 kwietnia, można złożyć wniosek do 3 maja 2020 roku. Same zasady korzystania z zasiłku nie zmieniły się od zmiany z 31 marca, kiedy to przyznano prawo do tego zasiłku także rodzicom dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat.

ZOBACZ TAKŻE: Tarcza 3.0 uderza w pracowników! Zwolnienie przez maila? Rzecznik rządu komentuje doniesienia

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje:
-ubezpieczonym rodzicom dzieci do ukończenia 8 lat,
-opiekunom starszych dzieci, które mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
-ubezpieczonym rodzicom pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, bo jest zamknięta z powodu epidemii,
-rodzicom młodszych dzieci, którymi dotychczas opiekowała się niania na umowie uaktywniającej, a teraz z powodu epidemii koronawirusa nie może się nimi opiekować.

Świadczenie przysługuje na czas zamknięcia żłobków, przedszkoli, szkół, klubów dziecięcych i innych placówek, do których uczęszczają dzieci.

Jak i gdzie złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?
Żeby otrzymać zasiłek, trzeba złożyć u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Prowadzący własną działalność gospodarczą przekazują takie oświadczenie bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy mogą je wysłać przez internet za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia można pobrać z www.zus.pl.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do kiedy złożyć wniosek? Terminy wypłaty
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem placówek oświatowych z powodu koronawirusa został wydłużony do 3 maja 2020 roku. Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie obowiązuje od poniedziałku 27 kwietnia. Z rozporządzenia wynika, że zasiłek na opiekę nad dziećmi przysługuje tylko do 3 maja, tymczasem, jak zapowiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski, żłobki, przedszkola i szkoły będą nieczynne przynajmniej do 24 maja. W sobotę, podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki uspokajał, że są przygotowywane nowe rozwiązania. Jakie? Na razie nie wiadomo.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj
Najnowsze