Operatorzy komórkowi zablokują SMS-y wyłudzające dane. Jest projekt ustawy

2022-06-17 12:30
telefon
Autor: Pixabay Operatorzy komórkowi zablokują SMS-y wyłudzające dane

Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji na firmy telekomunikacyjne zostaną nałożone obowiązki i uprawnienia związane ze zwalczaniem nadużyć telekomunikacyjnych, które nakłaniają do wyłudzania danych. 15 czerwca 2022 r. na stronach Rządowego Centrum Logistyki opublikowano projekt ustawy.

Nadużycia firm telekomunikacyjnych. Jest projekt ustawy

Projekt ustawy przewiduje podejmowanie przeciwdziałać nadużyciom w komunikacji elektronicznej. Wiadomości SMS zawierające treści smishingu, które otrzymują abonenci będą blokowane. Bardzo często dochodzi do sytuacji kiedy to cyberprzestępcy podszywają się pod znane placówki np. urzędowe w celu wyłudzenia danych umożliwiających m.in. dostęp do konta bankowego. Często w wiadomościach umieszczany jest link, który prowadzi do złośliwego oprogramowania. Niestety w niektórych przypadkach przestępcom udaje się osiągnąć swój cel. Projekt zakłada, że będą blokowanie również połączenia głosowe, podejrzane o podszywanie się pod konkretną osobę bądź instytucję państwową.

CSIRT NASK będzie monitorował cyberprzestępców

Poinformowano, że Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie prowadził wykaz numerów, które wykonują tzw. automatyczne połączenia. Podczas takich telefonów mamy do czynienia z automatem zadającym pytania, którego celem jest uzyskanie danych wrażliwych. Często podszywają się pod banki i informują np. o rzekomym dostępie do naszego konta. To manipulacja, na którą obecnie należy być wyczulonym. Warto najpierw upewnić się czy taka sytuacja rzeczywiście miała miejsce i skontaktować z bankiem. 

Zespół CSIRT NASK będzie kontrolował występowanie smishingu i przekazywał firmom telekomunikacyjnym wzorce wiadomości SMS, które wskazują na wystąpienie cyberprzestępstwa.

e–Polska Cyberbezpieczeństwo

W projekcie uwzględniono także mechanizm uwierzytelnienia poczty elektronicznej, który będzie skierowany do dostawców poczty mających co najmniej 500 tys. użytkowników, 500 tys aktywnych kont lub podmiotów publicznych. 

Sonda
Czy chciałbyś, aby twój operator blokował oszukańcze wiadomości SMS?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze