Jak seniorzy mogą dorobić do emerytury

i

Autor: Shutterstock

Przyszłe emerytury będą kosztować Polaków miliardy złotych

2018-06-28 18:24

Po spotkaniu przedstawicieli rządu z Radą Dialogu Społecznego już wiemy, że waloryzacja emerytur wyniesie niewiele ponad 3 proc., zaś podatnicy zapłacą za nią miliardy złotych. Niestety, to nie oznacza milionów, tysięcy, czy nawet setek złotych na kontach emerytów. Dyskusja o waloryzacji okazała się po prostu zbędna.

- O czym mamy rozmawiać? Pytam, czy może być niżej, nie – retorycznie zadawał pytania Jan Guz z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zwiadowych. - Czy może być wyżej, nie, bo Rada Ministrów to przyjęła. To po co Rada Dialogu Społecznego? – dopytywał.

- Waloryzacja nie jest instrumentem zwieszania świadczeń, ale mechanizmem dostosowującym wysokość rent i emerytur do sytuacji ekonomicznej – wyjaśnił wiceszef resortu pracy, Marcin Zieleniecki.

Resort pracy zaproponował, aby wskaźnik waloryzacji był na pozomie 103,26 proc. Zwiększenie wskaźnika waloryzacji tylko o 0,1 proc. miałoby, zdaniem resortu, skutkować zwiększeniem wydatków o ponad 200 mln złotych.

Renty i emerytury nie są jednak w pełni opłacane ze składek, ale także z budżetu państwa. Wychodzi na to, że w przyszłym roku będzie on jednym z najwyższych.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze