Wynajem mieszkania – bezpieczna umowa najmu mieszkania

i

Autor: Łukasz Kozyra Jeśli masz mieszkanie na wynajem, pamiętaj, że najlepsza będzie umowa najmu okazjonalnego. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy sporządzaniu umowy z najemcą

Rząd bierze się za AirBnB. Mieszkania na doby trafią do państwowego rejestru

2018-06-05 9:14

Ministerstwo Sportu i Turystyki planuje wziąć pod lupę wynajem krótkoterminowy. Chce stworzyć rejestr mieszkań wynajmowanych przez takie serwisy, jak AirBnB czy Booking. Jeżeli zmiany wejdą w życie, najemcy muszą liczyć się z kontrolami.

Resort turystyki chce, aby mieszkania wynajmowane krótkoterminowo i jednorazowo były traktowane tak samo jak obiekty hotelarskie – podaje „Rzeczpospolita”. Planuje stworzyć specjalny rejestr takich nieruchomości. Z informacji, do których dotarła gazeta, wynika, że projekt rozporządzenia, który ma uregulować kwestie krótkoterminowego, trafił już do konsultacji międzyresortowych. Po uzgodnieniach ma znaleźć się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Projekt zakłada, że obiekty udostępniane turystom na okres do 30 dni nie tylko trafią do rządowej bazy, ale także będą podlegać kontroli oraz innym obowiązkom wynikającym z rozporządzenia. Według Ministerstwa Sportu i Turystyki aktualne przepisy nie regulują w wystarczającym stopniu usług turystycznych, natomiast wprowadzone zmiany mogą przyczynić się do walki z szarą strefą.

Jeżeli resort turystyki przeforsuje zmiany, osoby planujące zarabianie na najmie krótkoterminowym będą musiały zarejestrować nieruchomość. Ministerstwo twierdzi, że pozwoli to zapewnić odpowiednie standardy sanitarne i przeciwpożarowe w lokalach wynajmowanych na doby. Przedstawiciele rynku hotelarskiego już mogą zacierać ręce, ponieważ tajemnicą poliszynela jest, że oferty osób prywatnych stanowią dla nich poważną konkurencję.

 

Oprac. na podst. „Rzeczpospolita” 5 czerwca 2018

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze