Premier Mateusz Morawiecki

i

Autor: KRYSTIAN MAJ / KPRM Premier Mateusz Morawiecki

Kryzys energetyczny

Rząd ma kolejny pomysł na obniżkę cen prądu! Będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu?

2022-10-10 7:41

Ceny prądu szaleją, dlatego niedawno przez parlament przeszła ustawa, która mrozi je w 2023 roku gospodarstwom domowym, przy rocznym zużyciu do 2000 kWh. Jak jednak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", to nie koniec. Kancelaria premiera Mateusza Morawieckiego ma we wtorek 11 października przedstawić kolejne rozwiązanie obniżające ceny energii.

Kolejna propozycja obniżenia cen prądu

Limit odzwierciedlający rzeczywiste koszty wytwarzania to pomysł, którym jutro mogą zająć się ministrowie - czytamy w poniedziałkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej".

Jak podaje dziennik, rząd przygotowuje kolejne rozwiązania, które mają zbić ceny energii. Z informacji "DGP" wynika, że gabinet Mateusza Morawieckiego zajmie się tą propozycją już we wtorek.

Możliwe dodatkowe posiedzenie Sejmu w sprawie cen prądu

"Jest szansa na dodatkowe posiedzenie Sejmu w tej sprawie w przyszłym tygodniu" – mówi źródło cytowane przez "DGP". Według niego przegłosowane pod koniec września przez Sejm zniesienie obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży wyprodukowanego prądu na rynku regulowanym, daje Ministerstwu Aktywów Państwowych narzędzia, by pilnować marż w spółkach wytwarzających prąd. "Obawiam się jednak, że nadmierne marże mogą mieć teraz spółki obrotu" – podkreśla rozmówca DGP.

Pieniądze to nie wszystko - Piotr Maciążek

Dlatego - jak pisze dziennik - szykowana jest kolejna propozycja. "Zakłada ona wprowadzenie limitu, który będzie odzwierciedlał rzeczywiste koszty wytwarzania energii z poszczególnych nośników energii. Przewidujemy jednocześnie pokrywanie uzasadnionych kosztów tym, którzy przekraczają zakładany limit cenowy, a których udział jest konieczny w bilansie" – wyjaśnia rozmówca "DGP".

Sonda
Jakie kryterium byłoby lepsze w przypadku zamrożenia podwyżki cen prądu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze