biznes ekonomia finanse rating wykres

i

Autor: Shutterstock ile wyniesie przyszła wartości twoich aktywów w określonym terminie

Stopy procentowe pozostają bez zmian. RPP zdecydowała

2018-06-06 15:08

Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniach 5-6 czerwca zapadła decyzja, że stopy procentowe w naszym kraju pozostaną bez zmian. Oznacza to, że od czasu obniżenia stóp procentowych w 2015 roku mamy najdłuższy okres stabilizacji w historii. Na zmiany przyjdzie nam czekać jeszcze przynajmniej rok.

Decyzja rady o nie zmienianiu wysokości stóp procentowych spowodowana jest danymi gospodarczymi. Dynamika naszego PKB utrzymuje się na poziomie w granicach 5 proc., zaś inflacja konsumencka także nieustannie oscyluje na granicy celu inflacyjnego wyznaczonego przez Narodowy Bank Polski. Właśnie m.in. w związku z tym stopa referencyjna w naszym kraju będzie wynosić 1,5 proc., lombardowa 2,5 proc., depozytowa 0,5 proc., zaś redyskontowa weksli 1,75 proc.

PAP przeprowadził wśród ekonomistów ankietę, z której wynika, że do zmian dojść może w 2019 roku. Dziewięciu z nich twierdzi, że wzrośnie do 1,75 proc, zaś czterech że wyniesie 2 proc. Siedmiu ankietowanych odpowiedziało, że stopa referencyjna na poziomie 1,5 proc. utrzyma się aż do końca 2019 roku.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze