Zmiany w prawie farmaceutycznym

i

Autor: Shutterstock

Urzędnicy uderzają w farmaceutów. Skutki mogą być opłakane

2021-08-19 18:34

Trwa chaos w branży aptekarskiej. Przedsiębiorcy apteczni muszą poruszać się w gąszczu odmiennych opinii decyzji prawnych wydawanych przez UOKiK oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Pierwsza z instytucji wydaje decyzję pozytywną, druga negatywną. W konsekwencji tego sporu prawnego apteki są zamykane, a przedsiębiorcy tracą źródło dochodu, a czasem także dorobek życia. - Skutki irracjonalnych decyzji GIF ponoszą zarówno pacjenci jak i przedsiębiorcy - przekonuje mgr farmacji pani Karolina.

Przedsiębiorcy apteczni, prowadzący apteki w modelu franczyzowym, znaleźli się obecnie w bardzo trudnej i niepewnej sytuacji, która nie powinna mieć miejsca w państwie prawa. - Decyzja GIF wydana w sprawie przeniesienia zezwolenia mojej apteki, która skutkuje jej zamknięciem, została oparta o własną interpretację GIF dotyczącą grupy kapitałowe - wyjaśnia mgr farmacji pani Karolina, której historię opisywaliśmy na Superbiz.pl. Pomimo, że prawo farmaceutyczne nakazuje inspektorom farmaceutycznym stosowanie zapisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów przy badaniu przynależności farmaceuty do grupy kapitałowej, Inspektoraty Farmaceutyczne wydają własne decyzje stojące w sprzeczności z decyzjami UOKiKu.

ZOBACZ: Drożyzna w Tatrach. Gigantyczne ceny za wjazd na Kasprowy Wierch

- Prawo farmaceutyczne nie definiuje pojęcia grupy kapitałowej. Dlatego w tym zakresie GIF powinien skorzystać z kompetencji UOKiKu. Model współpracy franczyzowej, na który zdecydowaliśmy się ze wspólnikiem, był oceniany w tym samym stanie faktycznym przez UOKiK w 2017 roku. Pozytywna decyzja UOKiK była dla nas gwarantem, że jest to bezpieczny i zgodny z obowiązującym prawem model prowadzenia działalności. Z tego względu uważam, że kompetentnym organem do oceny mojej sytuacji w zakresie tworzenia grupy kapitałowej jest UOKiK, nie zaś GIF - przekonuje farmaceutka z Pomorza.

Tańczące z promocjami (12.08)

Co na to UOKiK? Urząd w komunikacie przesłanym do redakcji tłumaczy, że “na rynku farmaceutycznym Prezes UOKiK wydaje decyzje dotyczące koncentracji (fuzji i przejęć). W tych sprawach może kierować się tylko i wyłącznie przepisami ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

- Jeśli postępowanie wykaże, że transakcja nie ma negatywnego wpływu na konkurencję, wówczas wydawana jest zgoda na koncentrację. Jeżeli transakcja zaburzy konkurencję na danym rynku – wydawany jest zakaz. Oznacza to, że Prezes UOKiK nie decyduje o zamykaniu czy otwieraniu aptek.  Kwestie wydawania lub cofania zezwoleń na prowadzenie aptek leżą w gestii inspektoratów farmaceutycznych - czytamy w odpowiedzi UOKiK-u.

Sonda
Czy obawiasz się o wzrost cen leków w aptekach?

- Wiem, że mój przypadek nie jest odosobniony. GIF wydaje negatywne decyzje w sprawie innych aptek w modelu franczyzowym, takim jak ja niezależnym przedsiębiorcom, którzy dają pracę prowadząc działalność na własny rachunek z wszystkimi tego konsekwencjami oraz płacą podatki w Polsce – komentuje Pani Karolina.

Najnowsze