Sejm RP

i

Autor: Wikipedia, CC, 2010, Fot. Kalinka261015 Sejm RP

Ważą się losy Polskiego Ładu. Jakie zmiany nas czekają?

2021-09-17 10:13

Rząd zaczął pełną parą pracę nad wprowadzeniem w życie ustaleń z Polskiego Ładu. Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie ustaw o rodzinnym kapitale opiekuńczym, podwyższeniu kwoty wolnej od podatku oraz progu podatkowego, zmian naliczania składki zdrowotnej i kredytem bez wkładu własnego,

Polski Ład w Sejmie. Politycy decydują o naszej przyszłości

Polski Ład to szereg ustaw i reform, które zamierza przeprowadzić rząd, w celu "odbicia gospodarczego" po kryzysie wywołanego pandemią koronawirusa. Sam premier Mateusz Morawiecki nazywa program "największą obniżką podatków w historii", choć nie brakuje w nim rozwiązań socjalnych. Dziś o 9 zaczęły się obrady Sejmu, w trakcie których odbędą się pierwsze czytania kilku projektów z Polskiego Ładu. 

ZOBACZ Polski Ład. Kto zyska, kto straci? Wielkie zmiany w podatkach dla małych przedsiębiorców

KARPACZ 2021: Mateusz Morawiecki

12 tys. na kolejne dziecko. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to kolejne świadczenie dla rodzin, które zapowiedziało Prawo i Sprawiedliwość. Jak powiedziała w Sejmie Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Maląg, projekt nie zmienia w żaden sposób sztandarowego programu 500 plus i jest częścią strategii demograficznej rządu. Przeznaczony będzie dla rodzin, które będą chciały zdecydować się na kolejne dziecko. 

Celem programu jest umożliwienie rodzicom łączenia pracy z opieką nad dzieckiem, oraz zachęcanie ich do powiększenia rodziny. Na drugie i kolejne dziecko ma być wypłacane w sumie 12 tys. zł do ukończenia 12. lub 36. miesiąca życia. To rodzice zdecydują, czy będą chcieli odbierać przez rok po 1000 zł miesięcznie, czy przez dwa lata po 500 zł.

Aby otrzymać pieniądze, rodzice będą musieli złożyć wnioski drogą elektroniczną. Operatorem programu ma być Zakład Ubezpieczenia Społecznych. Według wyliczeń MRPiPS Rodzinny Kapitał Opiekuńczy obejmie 615 tys. dzieci. Zaapelowano o skierowanie projektu do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. 

Polski Ład. Kwota wolna od podatku, próg podatkowy, składka zdrowotna i ulgi dla przedsiębiorców

Sejm obraduje nad podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. W efekcie wszyscy, którzy zarabiają mniej niż wyżej wymieniona kwota, będą zwolnieni z podatku dochodowego. Jeśli ktoś zarobi więcej, opodatkowana zostanie jedynie nadwyżka. Z ulgi skorzystają praktycznie wszyscy pracownicy, a najbardziej osoby zarabiający płacę minimalną i emeryci otrzymujący świadczenia do 2500 zł.

Wzrośnie również próg podatkowy dla najbogatszych. Obecnie przy zarobkach powyżej 85,5 tys. zł, podatek dochodowy wynosi 32 proc. Zmiany mają objąć także składkę zdrowotną, która miała wzrosnąć do 9 proc. Ponadto zniknie możliwość odliczenia jej od podatku. Rząd w ten sposób chce zwiększyć nakłady na służbę zdrowia.

Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym zapłacą stawkę niższą, wysokości 4,9 proc. składki zdrowotnej. Niższa składka będzie również dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem, których dochody nie przychodziły 60 tys. zł. Powyżej 300 tys. składki będą rosnąć. 

W ramach nowelizacji mają zostać wprowadzone ulg na innowacyjny biznes, prototyp, robotyzację, zatrudnienie innowacyjnych pracowników, IP Box, venture capital, kapitalizację, wspieranie krajowej i zagranicznej ekspansji, a także zmiany w estońskim CIT. Wdrożony ma zostać również podatek od dużych korporacji. Ponadto inwestorzy, którzy będą chcieli zakładać firmy w Polsce mają dostać wsparcie od Ministerstwa Finansów w formie dokumenty o podatkach w Polsce. Ustawa zakłada także repatriację kapitału i ulgę na powrót Polaków do kraju.

Posłowie opozycji zwracają uwagę, że składka zdrowotna może doprowadzić do faktycznego podwyższenia podatków, ze względu na brak możliwości odliczenia jej od podatku. Zwraca się również uwagę na to, że projekt jest dosyć duży (ponad 500 stron) i prace legislacyjne trwają zbyt krótko. Skomplikowane i uchwalone zbyt szybko prawo, może doprowadzić do wzrostu szarej strefy.

Polski Ład. Projekt mieszkań dla rodzin

Rząd chce zająć się również zabezpieczeń rodzin pod kątem mieszkań. Stąd też ustawa, która gwarantuje kredyt hipoteczny bez wkładu własnego dla osób, które spełnią warunki określone w ustawie. Maksymalna kwota wsparcia ma wynieść 100 tys. zł i nie może przekroczyć 40 proc. wartości mieszkania. Wsparcie otrzymają jedynie małżeństwa, osoby wychowujące przynajmniej jedno dziecko, lub niepełnosprawni. Z ustawy nie skorzystają również osoby, które ukończyły 40 lat i mające już własne mieszkanie (wyjątek: gdy jest dwoje dzieci to mogą mieć mieszkanie do 50 m2, przy trójce 75 m2, przy czwórce 90 m2, przy piątce nie ma limitu).

Sonda
Popieracie Polski Ład?

Ponadto BGK będzie jednorazowo dokonywać spłaty rodzinnej, czyli spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego w związku z narodzinami potomstwa. W przypadku drugiego dziecka będzie to 20 tys. zł i 60 tys. w przypadku trzeciego, lub kolejnych dzieci. Minimalny czas trwania kredytu ma wynosić 15 lat. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze