Zakaz przemieszczania się w Sylwestra 2020. Co z taksówkami i komunikacją miejską?

2020-12-28 17:05 tryb
Zakaz przemieszczania się
Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Zakaz przemieszczania się

Zakaz przemieszczania się w Sylwestra 2020. W noc sylwestrową od godziny 19 aż do 6 rano następnego dnia obowiązuje zakaz przemieszczania się. Premier zapewnił, że nie jest to "godzina policyjna", ale każdy, kto bez ważnego powodu w tych godzinach będzie przebywał w miejscu publicznym musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Czy związku z tym komunikacja miejska i taksówki będą normalne funkcjonowały? Sprawdziliśmy.

Sylwester 2020. Taksówki i autobusy nie wyjadą na drogi?

Temat zakazu przemieszczania się w czasie nocy sylwestrowej budzi coraz większe emocje. Od poniedziałku 28 grudnia mamy częściowy lockdown. Do obowiązujących wcześniej restrykcji doszły nowe - m.in. ponownie zamknięcie galerii handlowych, hoteli (poza ściśle określonymi wyjątkami) oraz stoków narciarskich. Dodatkowo 31 grudnia od godziny 19 do 6 rano następnego dnia, obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się. Co to dokładnie oznacza, zważywszy, że w niedzielę premier Mateusza Morawiecki publicznie oświadczył, że nie jest to godzina policyjna, a jedynie prośba o nie wychodzenie z domów?

- Nie ma godziny policyjnej i jej nie było wprowadzonej na ten czas. Mamy zakaz przemieszczania się poza określonymi celami, w tym wypadku zawodowymi czy innymi ważnymi celami. Podobny zakaz, właściwie identyczny, który obowiązywał wiosną tego roku i on dotyczy zakazu przemieszczania się. To nie jest godzina policyjna - powiedział w poniedziałek, 28 grudnia rzecznik rządu Piotr Muller na antenie Polsat News.

ZAKAZ przemieszczania się w Sylwestra. W TAKICH sytuacjach możesz wyjść z domu! Oto WYJĄTKI

Komunikacją miejską z imprezy sylwestrowej?

Osoby, które zdecydują się na imprezę sylwestrową i opuszczenie domu przed godziną 19 oraz na powrót po godzinie 6 w Nowy Rok, z pewnością będą zainteresowane komunikacją miejską lub przejazdami taxi. 

W Warszawie w Sylwestra obowiązuje rozkład jazdy dnia powszedniego. Stołeczny ZTM przewiduje jednak szereg zmian w kursowaniu poszczególnych linii autobusowych oraz tramwajowych. Szczegóły na stronie wtp.waw.pl.

Z kolei w Poznaniu w sylwestrową noc po godzinie 19 zawieszone zostanie funkcjonowanie linii tramwajowych nr 11 i 18. Na pozostałych dziennych liniach tramwaje kursują do godz. 21:00. Od godz. 21:00 w Sylwestra, do godz. 12:00 w Nowy Rok funkcjonuje komunikacja nocna. Na liniach podmiejskich 31 grudnia nastąpią korekty w rozkładach jazdy dla linii nr 241, 243, 250, 251, 253, 257, 342 oraz 651 (pozostałe linie podmiejskie funkcjonować będą bez zmian).

Nowe godziny otwarcia Biedronki. Do której będzie czynna Biedronka w Sylwestra 31.12.2020?

Natomiast w Gdańsku w ostatnim dniu w roku nie zostaną uruchomione dodatkowe kursy związane z obsługą imprez sylwestrowych. Od około godz. 19 przestaną funkcjonować linie 106, 107, 110, 116, 117, 118, 120, 123, 124, 130, 149, 169, 184, 189, 249, 255. - W zależności od ostatecznego kształtu rządowego rozporządzenia w sprawie zakazu przemieszczania się po godz. 19 możliwe są kolejne zmiany. Proszę śledzić na bieżąco nasze komunikaty - informuje rzecznik ZTM.

Podsumowanie 2020 roku. Jak będziemy go wspominać?

Taksówka ostatnią deską ratunku?

Rozporządzenie wskazuje, że przemieszczanie się osób w sylwestrową noc (w godzinach 19-6) jest możliwe w celu wykonywania czynności służbowych/zawodowych lub działalności gospodarczej, a także zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. Taki zapis powoduje, że korporacje taxi nie zamierzą zawieszać pracy w czasie nocy sylwestrowej. 

- Kierowcy FREE NOW będą dostępni w okresie obowiązujących restrykcji podczas Sylwestra. Będą oni wykonywać czynności zawodowe i służyć pomocą wszystkim pasażerom, dla których przemieszczanie się jest koniecznością zawodową (np. lekarze) lub wiąże się z sytuacją życiową - wyjaśnia w rozmowie z Superbiz.pl, Agnieszka Ciesek z Free Now. W czasie podróży pasażerów obejmuje obowiązek noszenia maseczki, zajmowania tylko tylnego siedzenia i jazdy w maksymalnie 2 osoby (poza kierowcą). - Jak co roku, z powodu spodziewanego sporego popytu, wyłączamy możliwość zamówienia kursu z wyprzedzeniem - podkreśla Ciesek.

Na podobnych zasadzie w Sylwestra będzie funkcjonować iTaxi. - Kierowcy nie mają możliwości ani uprawnień, by weryfikować cel podróży, ale są w gotowości, by zapewnić przejazd tym, którzy potrzebują skorzystać z kursu zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami - czytamy w oficjalnym stanowisku iTaxi przesłanym do naszej redakcji.

Firma z branży taxi zwraca uwagę, że ze względu na wykonywanie obowiązków służbowych czy zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych będzie zapotrzebowanie na przejazdy taksówkami. Są to m.in. dojazdy do szpitali, zakupy leków w aptekach czy podstawowych artykułów spożywczych w placówkach, które będą w tym czasie otwarte i dostępne. 

Najnowsze