KOBIETA W PRACY

i

Autor: Shutterstock KOBIETA W PRACY

164 kobiety w drodze po spełnienie marzenia i pierwszą pracę w branży IT

2021-11-30 0:50

Idealny czas na zmiany? Prawdopodobnie nie istnieje. Dlatego zamiast na niego czekać, warto podjąć pierwszy krok. Nawet najmniejszy ma ogromne znaczenie i przybliża nas do spełnienia marzenia. Poznanie nowego języka obcego, poprawa kondycji, a może zmiana ścieżki zawodowej? W stronę tego ostatniego zmierza 164 kobiet, które otrzymały możliwość wzięcia udziału w programie mentoringowym Dare IT – przeznaczonym dla kobiet, chcących zdobyć swoją pierwszą pracę w branży IT. Właśnie wystartowała jego czwarta edycja.

Indywidualne spotkania czas start!

Pierwszy krok wymaga nie lada odwagi. Zwłaszcza w przypadku istotnej kwestii życiowej, takiej jak przebranżowienie się. Tę odwagę miało niemal 1000 kobiet, które wysłały zgłoszenie do 4. edycji programu mentoringowego Dare IT. 164 z nich będzie miało okazję zawalczyć o swoją przyszłość zawodową w sektorze IT. Pomoże im w tym 188 ekspertek – mentorek domenowych i HR z topowych firm technologicznych, takich jak: Allegro, ING Bank Śląski czy intive. Podczas inauguracji 4. edycji programu gościnną prelekcją wygłosiła dr Marta Klimowicz, która opowiedziała o historii kobiet w IT, pierwszych programistkach i cyfrowych dziewczynach w Polsce – pokazała, że feminizacja branży IT nie jest niczym nowym.Teraz rozpoczyna się cykl indywidualnych spotkań, w ramach którego mentorki podzielą się z uczestniczkami wiedzą i doświadczeniem. Podopieczne otrzymają również dostęp do konsultacji ze specjalistami ds. HR, serii 12 webinarów edukacyjnych prowadzonych przez praktyków i praktyczki z branży IT oraz bezpośredni kontakt z pracodawcami, m.in. podczas targów pracy. Po oficjalnym zakończeniu programu przygoda ze społecznością Dare IT nie kończy się – funkcjonuje także aktywna grupa Dare IT Community na Facebooku oraz Slacku Dare IT.

Tańczące z promocjami 26.11

Łącznie, podczas czterech edycji do programu aplikowało blisko 5300 osób na 345 miejsc. Za jego sprawą, w ciągu zaledwie trzech edycji, pracę w IT znalazła ponad setka kobiet – aż 65 proc. uczestniczek znalazło pracę w dwa miesiące od ukończenia programu, a 100 proc. z nich ponownie wzięłoby w nim udział. Wszystko po to, by zwiększyć reprezentację kobiet w IT, która obecnie – według danych Komisji Europejskiej – wynosi zaledwie 17 proc.

- Czwarta edycja cieszyła się szczególnym zainteresowaniem kobiet z mniejszych miejscowości. Muszę przyznać, że było to dla nas pozytywne zaskoczenie, gdyż naszą misją jest docierania do kobiet także poza dużymi miastami. Chcemy wspomóc ich w zmianie ścieżki kariery i dać dostęp zarówno do edukacji, jak i społeczności wspierających się kobiet ze świata nowych technologii, którą od kilku lat budujemy w Dare IT - Natalie Pilling, Współzałożycielka Dare IT.

Sonda
Zarobki w branży IT. Czy programiści zarabiają za dużo?

21 firm z branży IT i Stanford University na pokładzie

Od początku działania programu, Dare IT wsparło już 21 firm z branży IT. Zarówno polskie, jak i międzynarodowe spółki i korporacje, dostrzegają, jak ważną rolę pełnią w kształtowaniu rynku pracy oraz zatrudnieniu kobiet. Potencjał programu dostrzegły zresztą także zagraniczne instytucje. Stanford University, jedna z najlepszych uczelni wyższych na świecie, wspólnie z Dare IT zdecydowała się zrealizować projekt badawczy, którego wyniki pomogą w tworzeniu jeszcze bardziej efektywnych działań w ramach inicjatywy dla kobiet. Rozpoczęły się także pracę nad kolejnym projektem organizowanym we współpracy badawczej ze Stanford University oraz firmą Flying Bisons – liderem na rynku digital consultingu w Polsce. Tym działaniem założycielki Dare IT pragną wypełnić kolejną, dużą barierę stojącą na drodze do zdobycia pierwszej pracy jako projektantka/programistka, czyli brak praktycznego doświadczenia i portfolio.

- Zależy nam na tym, żeby dotrzeć do jak największej liczby osób i zaadresować kolejne trudności w podjęciu pierwszej pracy. Stąd propozycja drugiego projektu badawczego nastawionego na zdobywanie i ćwiczenie praktycznych umiejętności projektowych i programistycznych pod okiem ekspertów w branży. Chcemy pomóc początkującym osobom nie tylko stworzyć portfolio lub projekt, ale także umożliwić wygranie płatnego stażu - przekonuje Aleksandra Bis, Współzałożycielka Dare IT.

Najnowsze