Duże podwyżki dla programistów. Zarobki rzędu 20 tys. zł

2020-02-12 13:34 mos
programista w firmie
Autor: MATERIAŁY PRASOWE programista w firmie

Programiści wciąż na podium! Wynagrodzenia w IT od dawna należą do najwyższych i od lat konsekwentnie szybują w górę. W ubiegłym roku mediana ich wynagrodzeń wzrosła o 4 proc. Najlepsze firmy oferowały stawki powyżej 20 tys. złotych brutto, dla początkujących – od 5 tys. złotych brutto.

Choć dynamika wzrostu pensji w IT powoli zaczyna się stabilizować, programiści nadal należą do jednej z najlepiej opłacanych grup zawodowych w Polsce. Branża dalej potrzebuje doświadczonych pracowników, o których trudno. Zarobki w IT wzrosły w zeszłym roku o 4 proc. – wynika z najnowszego raportu na temat wynagrodzeń w IT przygotowanego przez No Fluff Jobs. Opisywany raport podsumowuje szereg zagadnień związanych z zatrudnieniem w sektorze IT w Polsce. 

ZOBACZ TEŻ: Cukier wycofany ze sprzedaży. Zjedzenie go może mieć poważne skutki

Mediana zarobków specjalistów z branży w ubiegłym roku sięgnęła 12,5 tys. zł brutto. To uśredniony wynik, bez podziału na typ umowy, specjalizację i doświadczenie. Ponad 50 proc. ofert pracy w całej branży IT w Polsce skierowanych jest do osób ze średnim stażem i doświadczeniem, określanych w branży jako "midzi".

SPRAWDŹ TAKŻE: Waloryzacja 2020. Emeryci dostaną premię! Sprawdź, o ile wzrosną dodatki do emerytur

Z raportu wynika, że pracodawcy najchętniej zatrudniają programistów na umowach B2B. Pojawia się ona w 60 proc. ogłoszeń. Mediana najniższych wynagrodzeń przy tym rodzaju współpracy wyniosła 11 tys., a najwyższa 16 tys. zł brutto. Najniższe zarobki można osiągnąć będąc zatrudnionym na umowie o pracę - od 6 do 13 tys. zł brutto.

Do juniorów, chociaż jest to najaktywniejsza grupa na rynku pracy obecnie, skierowanych jest najmniej ofert pracy. Zarobki dla tej grupy wahają się od 4000 zł brutto do 7000 zł brutto. Na największe zarobki mogą liczyć programiści z Warszawy, Łodzi i Trójmiasta oraz ci pracujący zdalnie. Pracodawcy kuszą głównie prywatną opieką zdrowotną, kartą sportową, uczestnictwem w międzynarodowych projektach i budżetem szkoleniowym.