Najprostszą sytuację mają osoby, które ukończyły 75 lat. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zostają one zwolnione z uiszczania abonamentu bez dodatkowych warunków. Kolejną grupą, która nie musi uiszczać opłaty radiowo-telewizyjnej, są osoby 60-letnie, które mają ustalone prawo do emerytury. Jej wysokość nie może być jednak wyższa od połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Jednak to nie tylko kryterium wieku decyduje o niepłaceniu abonamentu. Zwolnieni są z niego również inwalidzi pierwszej grupy, osoby z orzeczoną niezdolnością do pracy lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Wśród innych grup uprawnionych są m.in. bezrobotni, osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną, inwalidzi wojenni i wojskowi czy osoby otrzymujące zasiłki z pomocy społecznej lub świadczenia rodzinne. Pełną listę można znaleźć na stronach internetowych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
ZOBACZ: Kto ma prawo do emerytury pomostowej PORADNIK SUPER EXPRESSU
Co jednak bardzo ważne i dotyczy wszystkich uprawnionych do zwolnienia z tej opłaty - aby je uzyskać, należy na poczcie pokazać dokumenty uprawniające do niepłacenia abonamentu i wypełnić specjalne oświadczenie. Ulga zacznie obowiązywać następnego miesiąca po jego złożeniu.