Kupujemy aparat

2010-08-05 4:00

Współczesne aparaty potrafią więcej niż tylko robić zdjęcia. Nagrywają filmy, a nawet wysyłają e-maile z fotografiami!

Nie wszystkie zaawansowane funkcje aparatu są ci potrzebne. Gdy nie zamierzasz z nich korzystać, bez sensu jest za to przepłacać.

Jeśli fotografią zajmujesz się zupełnie amatorsko - robisz rodzinne zdjęcia z wyjazdów wakacyjnych - najlepszy będzie aparat kompaktowy. Jest on bardzo poręczny i łatwy w przechowywaniu, a jakość zdjęć na pewno cię zadowoli.

Na co zwrócić uwagę?

O jakości zdjęcia decyduje głównie rozdzielczość aparatu, czyli ilość pikseli. Są to małe kwadraciki, z których zbudowany jest obraz. Im jest ich więcej, tym lepiej. Są wtedy mniejsze i obraz jest bardziej wyraźny. Producenci prześcigają się w tworzeniu aparatów z coraz większą rozdzielczością sięgającą nawet kilku milionów pikseli. W rzeczywistości jednak na tradycyjnych odbitkach, jakie wykonujemy w laboratorium, np. 10x15cm, nie jesteśmy w stanie wychwycić różnicy pomiędzy 4 a 10 mln pikselami. Nie ma więc sensu przepłacać.

Jeśli wyjeżdżamy na wakacje i zależy nam na zredukowaniu bagażu, warto pomyśleć o aparacie, który potrafi także nagrywać filmy. Nie będziemy musieli wtedy zabierać ze sobą kamery. Tu trzeba się jednak liczyć z tym, że filmiki zajmują dużo miejsca na karcie pamięci. Może się okazać, że w połowie wyjazdu nie będziemy mieli już na niej miejsca, a kasować szkoda. Jednak i na to jest rada. Zawsze możemy dokupić dodatkową kartę. Przed zakupem warto jednak sprawdzić, z którą kartą aparat najlepiej będzie współpracował. Nie wszystkie nadają się do każdego aparatu.

Ceny aparatów:

zwykły kompaktowy - 120 - 1 tys. zł
lustrzanka - 1,5 - 10 tys. zł
dodatkowa karta pamięci (w zależności od pojemności) - 30 - 200 zł

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze