Jak poinformowało Lenovo, wadliwy sprzęt został wyprodukowany między grudniem 2016 r. a październikiem 2017 roku. W nielicznych egzemplarzach z tego okresu może znajdować się luźny wkręt, co grozi uszkodzeniem akumulatora. Jeżeli dojdzie do przegrzania tego elementu, użytkowanie komputera może skończyć się wybuchem.
Zobacz: Ta aplikacja uczy zdrowego odżywiania. Sprawdzi skład każdej łyżeczki cukru
Spółka podkreśla, że problem dotyczy czterech typów laptopów ThinkPad X1 Carbon 5th Gen, typów: 20HQ, 20HR, 20K3 i 20K4. Jak zaznacza, usterek nie posiadają laptopy ThinkPad X1 Carbon 5th Gen produkowane od 1 listopada 2017 roku.
Polecamy: Koniec z zawyżaniem cen w sklepach online. Geoblocking w UE będzie zakazany
Lenovo apeluje do klientów, aby nie korzystali z wadliwych urządzeń. Ich posiadacze powinni jak najszybciej skontaktować się telefonicznie z serwisem Lenovo lub zgłosić się do autoryzowanego dostawcy sprzętu w celu bezpłatnego sprawdzenia urządzenia.
Procedura sprawdzania sprzętu jest nieco skomplikowana. Firma Lenovo zachęca, aby wejść na stronę https://support.lenovo.com/pl/pl/solutions/ht504453. Następnie należy podać nazwę posiadanego laptopa, jego typ i datę produkcji. Kolejnym krokiem jest podanie numeru seryjnego laptopa. Spółka wyjaśnia, że posiadaczowi wadliwego sprzętu powinien wyświetlić się numer telefonu do autoryzowanego dostawcy Lenovo, który umówi właściciela laptopa na bezpłatną wizytę serwisanta pod wskazanym przez użytkownika adresem. Autoryzowany dostawca dokona bezpłatnie przeglądu i ewentualnej wymiany sprzętu.
19 grudnia na stronie UOKiK pojawił się oficjalny komunikat w sprawie laptopów Lenovo ThinkPad X1 Carbon 5th Gen. - Niniejsza informacja nie stanowi nakazu wycofania produktu z rynku ani nakazu odkupienia od konsumentów w rozumieniu ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, ale stanowi realizację obowiązków producenta, o której mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. z 2015 r., poz. 322, ze zm.) - podkreśla urząd. - Przedsiębiorca, który uzyskał informację, że produkt wprowadzony przez niego na rynek nie jest bezpieczny powinien niezwłocznie powiadomić o tym Prezesa UOKiK. Niewykonanie tego obowiązku, zgodnie z art. 33a. ust. 1 pkt 1 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, zagrożone jest karą pieniężną w wysokości do 100 000 zł - dodaje UOKiK.
Oprac. na podst. pcsupport.lenovo.com/pl, rp.pl