Nowa aplikacja Google. Sztuka na wyciągnięcie ręki

2018-12-04 12:36
Google Mapy szykują rewolucję! Nowa opcja ułatwi to życie kierowcom
Autor: Jacek Dominski/REPORTER / EAST NEWS

Google dzięki współpracy ze słynnym, holenderskim muzeum Mauritshuis oraz innymi znanymi placówkami kulturowymi stworzyło możliwość podziwiania obrazów Vermeera dla ludzi z całego świata. Nowa aplikacja Google Arts & Culture zabierze odbiorców w bajeczną podróż po największych dziełach holenderskiego artysty.

Jan Vermeer van Delft to holenderski malarz tworzący w XVII wieku. Malował on przede wszystkim sceny rodzajowe. W jego dorobku dominują przedstawienia kobiet we wnętrzach mieszkalnych, zajętych między innymi muzyką, lekturą listu lub rozmową. W wielu obrazach badacze doszukują się ukrytych alegorii lub symbolicznych przesłań. Ponad 28 lat temu jeden z obrazów Vermeera „Koncert” został skradziony z Isabella Stewart Gardner Museum w Bostonie. Biorąc pod uwagę, że artysta zostawił po sobie zaledwie 36 płócien rabunek miał ogromne znaczenie dla świata sztuki. Wartość skradzionego dzieło szacuje się na ponad 200 milionów dolarów, a obraz wciąż pozostaje jedną z najdroższych pozycji na liście skradzionych dzieł FBI.

Pozostałe obrazy dostępne są w 17 kolekcjach z całego świata. Niestety z uwagi na fakt, że płótna są zbyt delikatnie, ich transport jest niemożliwy. Teraz Google stworzyło wszystkim miłośnikom sztuki możliwość podziwiania obrazów holenderskiego artysty online. Aplikacja Google Arts & Culture dostępna jest zarówno na systemach iOS oraz Android.

 Google Arts & Culture
Autor: materiały prasowe Google Arts & Culture

Dzięki wykorzystywaniu rozszerzonej rzeczywistości "Galerii kieszonkowej", wystarczy tylko wyciągnąć telefon, aby móc wejść na specjalnie przygotowaną przez specjalistów z holenderskiego muzeum wirtualną wystawę i podziwiać wszystkie 36 prac Jana Vermeera - w tym także brakujący „Koncert”, oraz jeden z najsłynniejszych obrazów malarza - "Dziewczynę z perłą". Każde z dzieł dostępne jest w oryginalnym rozmiarze i w idealnym oświetleniu, dzięki czemu żaden szczegół nie pozostanie dla nas tajemnicą

 Google Arts & Culture
Autor: materiały prasowe Google Arts & Culture

Wysoką rozdzielczość zdjęć uzyskano dzięki Art Camera. To zrobotyzowany aparat o ultra wysokiej rozdzielczości, stworzony specjalnie do fotografowania prac plastycznych. W ten sposób pracownicy Googla obfotografowali 8 obrazów Vermeera w galeriach na całym świecie. Oprócz samego podziwiania dzieł, miłośnicy sztuki będą mogli także zapoznać się komentarzami ekspertów i poznać między innymi mało znane fakty z życia holenderskiego malarza.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze