Wyszukiwarka Google

i

Autor: pixabay.com

AI

Nowa konkurencja dla ChatGPT. Wkrótce premiera Google Bard - nowego narzędzia AI

2023-02-07 16:43

Google szykuje swoją "odpowiedź" na ChatGPT, czyli sztucznej inteligencji, która wywołała niemałe zamieszanie na świecie. Chatbot Google'a nazwany Bard ma znacznie pomagać w wyszukiwaniu treści w przeglądarce i ma zostać publicznie udostępniony w przeciągu kilku najbliższych tygodni. Obecnie dostęp do niego mają tylko testerzy firmy.

Google niebawem zaprezentuje swojego chatbota

Wdrożenie ChatGPT było tak ogromnym zaskoczeniem na rynku technologicznym, że Google ogłosiło wewnątrz firmy "kod czerwony", bo nowe AI zagrażało modelowi biznesowemu korporacji. Niektórzy rozwój sztucznej inteligencji powiązywali nawet ze zwolnieniami w branży. Google zdecydowało się uchylić rąbka tajemnicy i zapowiedziało w ciągu kilku tygodni uruchomienie dostępu do swojego własnego chatbota.

- Pracowaliśmy nad eksperymentalną, konwersacyjną usługą sztucznej inteligencji, którą nazywamy Bard. Dzisiaj robimy kolejny krok naprzód, udostępniając go zaufanym testerom, zanim udostępnimy go szerszej publiczności w nadchodzących tygodniach - informuje Sundar Pichai, dyrektor generalny Google i Alphabet.

Google od lat inwestuje w sztuczną inteligencje, chatbot ma rozszerzyć możliwości przeglądarki

Google zaznacza, że od dawna pracuje nad sztuczną inteligencją, choć samemu oczywiście nie wspomina o ChatGPT. Firma zaznacza, że jeszcze sześć lat temu zdecydowała się nakierować działania na sztuczną inteligencję, aby pozwalała - jak mówił dyrektor Pichai - "uporządkować światowe informacje i uczynić je powszechnie dostępnymi i użytecznymi". Google przypomina, że Bard będzie działał na silniku AI LaMDA, który ogłaszał jeszcze dwa lata temu.

Gigant technologiczny zapowiada, że kluczowe dla Barda będzie to, aby odpowiedzi spełniały wymogi dotyczące jakości, bezpieczeństwa i "osadzenia w rzeczywistych informacjach". Google podkreślał, że już wcześniej myślała o wprowadzeniu Chatbota, ale obawiała się, że sztuczna inteligencja będzie udzielać kontrowersyjnych wypowiedzi. Bot ma być rozszerzeniem wyszukiwarki Google'a, który będzie pozwalał precyzyjniej znaleźć odpowiedzi na zadane przez nas pytania. 

- Bard może [...] wytłumaczyć 9-latkowi odkrycia NASA, teleskop kosmiczny Jamesa Webba, albo powiedzieć mu o najlepszych napastnikach w piłce nożnej i pozwalać ci zdobywać nowe umiejętności - czytamy na stronie Google'a.

Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Sonda
Czy sztuczna inteligencja jest niebezpieczna dla ludzi?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze