Smart home

i

Autor: GettyImages

Smart home w Polsce: Czy jesteśmy gotowi na inteligentny dom?

2020-12-16 13:00

Globalne przychody branży smart home mają osiągnąć w 2025 roku wartość 195,3 mld dolarów . Sama tylko branża inteligentnych zamków do końca 2023 roku będzie warta 2 mld dolarów. Według danych Eurostatu, w Polsce zaledwie 3,9 proc. osób próbowało podłączyć do sieci domowy sprzęt AGD, termostat czy system bezpieczeństwa – to jeden z najniższych wskaźników w Europie. Rynek ma jednak duży potencjał. Krajowe badania pokazują, że w ubiegłym roku już co trzeci budowany dom w Polsce był inteligentny. Polaków interesowały przede wszystkim rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo nieruchomości, m.in. przed pożarem czy włamaniem. Jednocześnie połowa badanych, mając świadomość istnienia rozwiązań związanych ze smart home, nie skorzystała z nich w swoich nowo budowanych domach.

Już w ubiegłym roku co trzeci dom budowany w Polsce był zaprojektowany z myślą o zastosowaniu rozwiązań typu smart home. Inteligentne technologie (np. możliwość sterowania przez smartfon, przeglądarkę internetową i inne) instalowano nad Wisłą przede wszystkim w takich rozwiązaniach budynków, jak alarmy (13 proc.), sterowanie ogrzewaniem (11 proc.), czujniki CO, dymu, ruchu i inne (10 proc.), systemy oświetlenia (10 proc. ) czy kamery monitoringu (9 proc.).

ZOBACZ TAKŻE: Takiego sklepu w Polsce jeszcze nie było. Xiaomi największy Mi Store w tej części Europy

– Statystyki pokazują, że Polakom zależy przede wszystkim na zagwarantowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa ogniska domowego oraz wygodzie. W tym celu już dziś sięgają po inteligentne technologie – zauważa Paweł Bijata, dyrektor ds. marketingu w Gerda, firmy odpowiedzialnej m.in. za markę tedee, produkującą smart locki. – Potwierdzają to nasze obserwacje. W przypadku zamka tedee widzimy, że klienci najbardziej doceniają możliwość sprawdzenia w aplikacji, kto wchodził lub wychodził z domu (w tym podglądania dziennika zdarzeń), zdobycia informacji, czy drzwi zostały odpowiednio zamknięte oraz autoowierania, gdy wracają z pełnymi rękami zakupów i nie muszą wtedy szukać kluczy.

Kuszenie na szczepienie? Jak Polacy reagują na rządowe udogodnienia w sprawie antycovidowych szczepionek. Sprawdziliśmy to w Lublinie

Smart home? Jeszcze nie potrzebuję

Jednocześnie ponad połowa Polaków biorących w badaniu Oferteo.pl nie zdecydowała się na wdrożenie technologii z zakresu smart home w swoich nowo budowanych domach – mimo że wiedzą oni o istnieniu takich rozwiązań. Dlaczego? Wśród przyczyn ankietowani wskazywali m.in. brak jasności, które potrzeby zaspokajają takie narzędzia (34 proc.) i niedostatki wiedzy na temat danej technologii (21 proc.).

– Smart home to relatywnie nowe zjawisko w Polsce, jednak widać, że budzi coraz większe zainteresowanie. Sama świadomość Polaków na ten temat jest stosunkowo wysoka, brakuje jednak przekonania. To dziwi, ponieważ inteligentne rozwiązania dla domu są proste i intuicyjne tak jak… używanie smartfona. Podobnie jest ze smart lockiem tedee. Do jego używania potrzebny jest tylko montaż zamka, włączenie do gniazdka bridge’a i zainstalowanie aplikacji. Następnie możemy zapomnieć o noszeniu kluczy i pamiętaniu o zamykaniu drzwi przy pomocy klucza. Można to zrobić zdalnie w każdym możliwym momencie – komentuje Paweł Bijata. – Dodatkowo, oferowanie inteligentnych systemów w standardzie deweloperskim i promowanie ich przez projektantów oraz architektów wnętrz na pewno zwiększyłoby popularność rozwiązań smart wśród Polaków.

Praca w smart home jest bezpieczniejsza i łatwiejsza

Od automatycznych termostatów, przez inteligentne zamki, a kończąc na inteligentnym oświetleniu czy alarmach – możliwości zastosowania rozwiązań smart home są praktycznie nieograniczone. Systemy inteligentnego domu (po m.in. e-commerce czy pracy zdalnej) mogą stać się kolejnymi narzędziami, które zostaną szczególny sposób docenione w warunkach przewlekłej pandemii. Nabierają one bowiem dodatkowego znaczenia wobec konieczności spędzania większej ilości czasu w domu i rosnącej roli bezpieczeństwa.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak bezpiecznie kupować przez internet? Nie tylko przed świętami [PORADNIK]

Przykładowo, smart locki, automatycznie otwierające drzwi, pomogą uniknąć dotykania klamek, a zdalne kamery monitoringu, zainstalowane w domach starszych członków rodziny, umożliwią sprawdzanie ich stanu zdrowia i kontakt z nimi w nagłych sytuacjach. W czasach globalnego kryzysu zdrowotnego, gdy rządy poszczególnych państw zachęcają do tego, by przebywać w czterech ścianach, zwiększanie komfortu życia domowego - m.in. dzięki rozwiązaniom smart home - odgrywa coraz większą rolę.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze