Spełniają się wizje rodem z science-fiction. Humanoidalne roboty zastąpią ludzi w fabrykach

2021-12-09 12:24
Fabryka
Autor: SHUTTERSTOCK Fabryka

Od lat Tesla rozwija technologię sztucznej inteligencji, która ma prowadzić do stworzenia pojazdów autonomicznych. Choć daleko jeszcze do pełnej autonomii amerykańskiego "elektryka", to proces jest naprawdę imponujący. Elon Musk wpadł na pomysł, jak wykorzystać posiadaną przez siebie technologię, tym razem umieszczając ją w humanoidalnym robocie. Jak mówi obecnie najbogatszy człowiek świata (według Forbesa), w przyszłości robot miałby zastąpić pracowników w fabrykach. Na razie projekt jest jeszcze w powijakach.

Elon Musk szykuje rewolucję w Tesli. Ludzi w fabrykach zastąpią TeslaBoty

O swoim pomyśle Elon Musk opowiedział podczas Tesla Al Day, przedstawiając przy okazji design tzw. Tesla Bota. Na scenie z biznesmenem nie był jednak ani robot, ani makieta, a żywy człowiek w futurystycznie zaprojektowanym kombinezonie. Elon Musk snuje jednak wielkie plany i zapowiedział, że w przyszłości TeslaBot zastąpi pracowników w fabrykach. Technologia mogłaby być sprzedawana również innym firmom.

ZOBACZ Elon Musk dotrzymał słowa i sprzedał akcję Tesli za kosmiczną kwotę

W Lublinie dostawą jedzenia zajmują się roboty. To pierwszy taki eksperyment w Polsce.

Właściciel Tesli w wywiadzie dla Wall Street Journal twierdził, że do stworzenia robota można wykorzystać te same mechanizmy co w autopilocie samochodu. Wszak jak sam stwierdził - samochód jest jak robot na czterech kołach. Wprowadzenie technologii to jedno, drugim krokiem będzie przygotowanie robota do tego, żeby był jakkolwiek użyteczny.

Elon Musk wyklucza bunt maszyn. Zastąpią ludzi w wykonywaniu niebezpiecznych czynności

Robot miałby mierzyć 172 cm, ważyć 56 kg i poruszać się na dwóch nogach z maksymalną prędkością 5 mp/h (ok. 8 km/h). Docelowo maiłby zastępować ludzi w wykonaniu niebezpiecznych, oraz nudnych i powtarzalnych czynności w fabrykach. Elon Musk zapowiedział również, że roboty mają być przyjazne ludziom i do buntu maszyn raczej nie dojdzie. Biznesmen nie wykluczył w przyszłości sprzedawania botów do innych fabryk.

Sonda
Czy przydałby Ci się w domu inteligentny robot?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze